W trudnych ekonomicznie czasach ciężko jest zrezygnować z dodatkowych pieniędzy, zwłaszcza takich, które „same” do nas przychodzą, a szczególnie wtedy, kiedy jakieś rozwiązanie proponuje ci przyjaciel. BBB.org/ScamTracker otrzymuje wiele raportów, które potwierdzają, że oszuści kradną informacje z kont Facebook i Instagram, a następnie promują nieprawdziwe fundusze „covidowe” wśród znajomych osoby, której tożsamość właśnie skradli.
Jak działa oszustwo?Otrzymujesz wiadomość na Messengerze lub wiadomość prywatną na Instagramie, która wygląda jakby pochodziła od przyjaciela, krewnego, kogoś, kogo znasz i komu ufasz. Z wiadomości dowiadujesz się o dotacji pomocowej z powodu pandemii. Twój „przyjaciel” może twierdzić, że złożył już wniosek i otrzymał tysiące dolarów.
Oszuści albo włamują się na konta w mediach społecznościowych, albo kradną zdjęcia i dane osobowe i tworzą osobne, przypominające wyglądem profile. Tak czy inaczej, kiedy otrzymasz wiadomość z tego profilu, zaufasz oszustowi. Jedną z ostatnich ofiar tego oszustwa jest osoba, z którą skontaktował się ktoś, kto udawał lidera ze społeczności kościelnej. „Ten przekręt był bardzo przekonujący. (Wyglądało to) jakby pochodziło od kogoś, kogo znam i komu ufam” – napisała ofiara oszustwa. „Z powodu COVID-19 zostałem zwolniony, więc postanowiłem spróbować. Powiedział, że moje nazwisko znalazło się na liście do otrzymania tych pieniędzy z dotacji. Straciłem tysiąc dolarów pochodzących z mojego bezrobocia” – opowiada.
Inną formą tego samego oszustwa są rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe.
W oszustwie zawsze jest ten sam haczyk – aby dostać „dotację”, musisz zapłacić z góry.
Oszust będzie twierdził, że pieniądze przeznaczone są na „dostawę” lub „procesowanie”.
Gdy wpłacisz pieniądze, twoja dotacja nie dojdzie do skutku.
Jak dostrzec ten przekręt:- Uważaj na gust twoich przyjaciół w sieci: Twój przyjaciel lub członek rodziny może mieć nieskazitelny osąd w rzeczywistości. Ale online, jego wiadomości e-mail, posty społecznościowe i bezpośrednie wiadomości mogą być zhakowane lub ktoś może podszywać się pod niego.
- Nigdy nie płać za „bezpłatną” rządową dotację. Jeśli musisz zapłacić pieniądze, aby ubiegać się o „bezpłatny” grant, to tak naprawdę nie jest to grant darmowy. Prawdziwa agencja rządowa nigdy nie poprosi cię o uiszczenie opłaty manipulacyjnej za dotację, którą już ci przyznano! Jedyną oficjalną listą wszystkich amerykańskich federalnych agencji grantowych jest Grants.gov. Żeby uzyskać informacje w sprawie dotacji kanadyjskich, należy skontaktować się z kanadyjską agencją ds. konsumentów finansowych. https://www.canada.ca/en/financial-consumer-agency.html
-
Uważaj na podobieństwa! Upewnij się, że agencja, do której dzwonisz, faktycznie istnieje. Znajdź dane kontaktowe na własną rękę i zadzwoń do nich, aby upewnić się, że osoba, z którą się skontaktowałeś, jest pracownikiem agencji.
- Zgłaszaj fałszywe konta i wiadomości na Facebooku i Instagramie: Alarmuj administratorów o fałszywych profilach, skompromitowanych kontach oraz wiadomościach spam.