Większość ludzi dzwoni do ślusarza tylko wtedy, gdy jest zdesperowana i pilnie potrzebuje konkretnej pomocy. To znaczy, że łatwo przeoczyć znaki ostrzegawcze i paść ofiarą oszusta. Jednak jeśli zapoznasz się wcześniej z oszustwem „na ślusarza”, możesz uniknąć kłopotów, kiedy pojawia się nagły przypadek.
Jak działa oszustwo
Zamknąłeś się w domu lub w samochodzie! Wyjmujesz telefon i szybko szukasz ślusarzy w swoim rejonie. To tutaj zaczyna się przekręt. Wiele oszustw ślusarskich wykorzystuje nazwę i logo renomowanego ślusarza żeby zareklamować swój „biznes”. Kiedy zadzwonisz do oszusta, może odpowiedzieć „Witam, usługi ślusarskie”, a nie konkretną nazwą firmy.
W jednej z popularnych wersji tego oszustwa, osoba dzwoniąca oferuje niezwykle tanią wycenę usługi – już od 15 dolarów.
Jednak kiedy ślusarz przyjeżdża na miejsce, znajduje kilka powodów, aby podnieść cenę. Oszuści żerują na desperacji konsumentów, a ofiary często w ostateczności płacą setki dolarów, znacznie przewyższając kwotę, którą „ślusarz” oferował na początku.
W innych przypadkach oszuści mogą również twierdzić, że otwarcie drzwi jest niemożliwe. Nalegają, aby przewiercić stary zamek i wymienić go na nowy, drogi zamek. To też najprawdopodobniej jest oszustwo – wykwalifikowany ślusarz może otworzyć prawie każdy zamek. Ponadto, oszuści lubią sprzedawać „extra-zabezpieczone” zamki, które w rzeczywistości są tanie.
Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że ślusarz – oszust wie teraz, gdzie mieszkasz lub pracujesz i jak sforsować zamek, który właśnie założył.
Jak chronić się przed oszustwem „na ślusarza”
– Podejdź krytycznie do reklamy. Przyjrzyj się uważnie reklamom firmy. Czy konkretna nazwa firmy jest wyraźnie zidentyfikowana? Czy reklama wygląda podobnie do innych reklam, ale ma inną nazwę?
– Zadawaj mnóstwo pytań. Większość skarg konsumentów dotyczy ukrytych opłat, które nie zostały ujawnione podczas rozmowy ze ślusarzem. Zapytaj o koszt rozmowy serwisowej, kilometraż i części, zanim zgodzisz się na wykonanie pracy. Zdobądź drugą wycenę przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Jeśli oszacowanie na miejscu nie jest takie jak cena podana przez telefon, zleć naprawę komuś innemu.
– Identyfikacja. Większość legalnych ślusarzy przyjedzie wyraźnie oznakowanym, łatwym do zidentyfikowania pojazdem. Pamiętaj, że będziesz wpuszczał obcego człowieka do swojego domu.
– Uważaj na „konieczne” wiercenia. Zrozum, że to nie jest rutynowe, że ślusarz nalega na wiercenie zamka, żeby go otworzyć. Większość ślusarzy posiada umiejętność otwierania prawie każdego zamka.
– Żądaj faktury. Nie możesz zakwestionować opłaty bez dowodu na to, ile i za co zapłaciłeś. Nalegaj na szczegółową fakturę zawierającą części, robociznę, kilometry i opłaty serwisowe. Faktura powinna również zawierać nazwę firmy i adres. Użyj karty kredytowej, aby zapłacić za usługi ślusarskie dla dodatkowego zabezpieczenia.
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.
BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Katarzyna Korza
Reklama