Tak sobie szłam pomiędzy straganami na bazarku. Takie stragany to coś pięknego. Te kolory, te zapachy… I wtedy mój wzrok padł na owoce, które lśniły niczym małe rubiny – czerwone porzeczki. Jak ja dawno nic z nich nie robiłam. Nie mogłam się powstrzymać i kupiłam cały kilogram (2 lb). Taka dumna przyniosłam je do domu i dopiero się zastanowiłam: „Co ja mam z nimi zrobić?”
No to wymyśliłam ciasto. Drugą połowę owoców zużyję do sosu do polędwiczki wieprzowej. Wracając jednak do ciasta…
Jest bardzo przyjemne w smaku. Kwaskowate owoce, słodki i kremowy budyń, a do tego prawie kruche ciasto. Prawie, bo jest ono dosyć miękkie, ale idealnie komponuje się z nadzieniem. Robi się bardzo szybko, choć ciasto wymaga trochę ekwilibrystyki, bo ze względu na miękkość, trzeba je wałkować przez papier (szczegóły w przepisie). To chyba jedyna trudność. Reszta jest już bajecznie prosta i smaczna.
Budyń:
1 opakowanie budyniu śmietankowego w proszku (1,4 oz)
2 szklanki mleka
Ciasto:
1 szklanka mąki krupczatki
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
¾ szklanki masła, schłodzonego
½ szklanki cukru
2 jajka
Nadzienie owocowe:
1 lb czerwonej porzeczki, odszypułkowanej
1 łyżka cukru
4 łyżki skrobi ziemniaczanej
Dodatkowo:
cukier puder do posypania
świeże porzeczki do ozdoby
Czas przygotowania: 30 min + 30 min chłodzenia
Czas pieczenia: 60 min
Porcje: dla 10-12 osób
Budyń przygotuj według instrukcji na opakowaniu. Dodaj tyle cukru, ile podano na opakowaniu. Zagotuj, przykryj folią spożywczą i odstaw do wystudzenia.
Wszystkie składniki ciasta umieść w misie malaksera i zmiksuj do połączenia. Ciasto jest dosyć miękkie i kleiste. Takie ma być. Zawiń je w folię i włóż na 30 minut do zamrażarki.
Owoce wymieszaj z cukrem i skrobią, delikatnie, żeby ich nie zmiażdżyć.
Formę o średnicy 9 in wyłóż papierem do pieczenia, sam spód. Ciasto podziel na 2 części. Jedną połową wylep dno formy, na nią równomiernie wyłóż przygotowany budyń, na budyniu rozłóż nadzienie z czerwonej porzeczki.
Drugą część ciasta rozwałkuj na średnicę 9 in. Wałkuj pomiędzy 2 kawałkami papieru do pieczenia, bo inaczej ciasto będzie się za bardzo kleiło do wałka. Następnie delikatnie odklej górny papier. Ciasto odwróć papierem do góry i ułóż na owocach, delikatnie ściągnij papier i lekko przyklep ciasto, by przylegało do porzeczek.
Piecz w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 338℉ bez termoobiegu przez 60 minut. Jeśli ciasto będzie zbyt szybko się rumienić, przykryj folią. Wyjmij, całkowicie wystudź. Przed wystudzeniem nie wyjmuj ciasta z formy!
Po wystudzeniu delikatnie obkrój wokół i wyjmij z formy, oprósz cukrem pudrem i ozdób owocami.
Kasia Marks
Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.
fot.arch. Kasi Marks
Reklama