"Tjhe Doctor nddds a new bb" - ten prosty SMS, mający w rzeczywistości brzmieć: "the doctor needs a new blackberry" - pozwolił lekarzom z Henry Ford Hospital z Detroit zdiagnozowac pacjenta z udarem mózgu, mimo innych symptomów.
Powyższe wnioski wyciągnięto na podstawie jednostkowego przypadku mężczyzny, który trafił do szpitala z powodu ostrego udaru niedokrwiennego, który polega na zablokowaniu przepływu krwi w naczynku mózgowym i spowodowanej tym martwicy części mózgu.
40-letni pacjent bardzo dobrze radził sobie ze wszystkimi testami badającymi jego umiejętności językowe (m. in. płynność mówienia, czytanie, pisanie, rozumienie). Zauważono u niego jedynie delikatną asymetrię twarzy.
Jednak poproszony o napisanie na telefonie prostej wiadomości: "the doctor needs a new blackberry", napisał zamiast tego: "Tjhe Doctor nddds a new bb", a później nie był w stanie rozpoznać żadnych nieprawidłowości w tekście.
Właśnie to wydarzenie skłoniło lekarzy do zwrócenia szczególnej uwagi na dystekstię jako istotny, a czasem jedyny sygnał pojawienia się problemów neurologicznych.
Lekarze przyznają też, że sprawdzenie, kiedy pacjenci zaczęli wysyłać niespójne i niezrozumiałe SMS-y może pomóc w ustaleniu, kiedy nastąpił udar mózgu, a takie informacje są często na wagę złota podczas podejmowania decyzji o rodzaju leczenia.
Niniejsze spostrzeżenia zostaną zaprezentowane na tegorocznym, marcowym spotkaniu American Academy of Neurology, które odbędzie się w dniach w San Diego.
Reklama