Burmistrz Nowego Jorku wzywa do zamrożenia czynszów z powodu pandemii
- 04/25/2020 01:54 PM
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio wzywał w piątek do podjęcie kroków, chroniących najemców, którzy z powodu kryzysu Covid-19 mają trudności z płaceniem czynszu. Jego inicjatywa objęłaby około 1 mln mieszkań.
„Jest całkowicie jasne, że potrzebujemy zamrożenia czynszów. (Mamy) największy kryzys gospodarczy od czasów Wielkiej Depresji (lata 30. XX w.)” - przekonywał de Blasio.
Burmistrz skrytykował radę zajmującą się opracowywaniem wytycznych w sprawie dzierżawy mieszkań i ocenił, że „bardziej skupia się na interesach właścicieli, niż znacznej większości, którą stanowią najemcy”.
Jak zauważył, trudności, na jakie narażeni są właściciele mieszkań, bledną w zestawieniu z problemami lokatorów.
Do innych niezbędnych posunięć de Blasio zaliczył umożliwienie najemcom płacenia czynszu za pomocą depozytów zabezpieczających. Ci, którzy zalegają z opłatą, mieliby na wywiązanie się z tego obowiązku do 12 miesięcy. Moratorium na eksmisję zostałoby przedłużone do 60 dni po zakończeniu kryzysu.
Liczba osób przyjętych w Nowym Jorku do szpitali publicznych i prywatnych z powodu koronawirsua spadła w piątek do 176.
Odkąd miejski resort zdrowia zaczął ogłaszać dzienny dane na temat hospitalizacji, po raz pierwszy przyjęto mniej niż 200 nowych pacjentów.
W piątek 786 osób przebywało na oddziałach intensywnej terapii medycznej, dzień wcześniej było to 796. W całym mieście 30 proc. osób poddanych testom przesiewowym miało w środę wynik pozytywny.
„Społeczne dystansowanie, pozostawianie w domach sprawiły, że tak się stało (spadła liczba zachorowań - PAP). Teraz musimy to utrzymać. Taki jest plan, który przyjęliśmy od samego początku. Róbmy to, zmniejszmy wszystkie wskaźniki przez 10 dni do dwóch tygodni. Wtedy możemy zacząć mówić o tym, jak zacząć rozluźniać ograniczenia i zrobić krok w kierunku normalności" - powiedział De Blasio.
Plan działania burmistrza dotyczący walki z pandemią zakłada m.in. ochronę szpitali publicznych, wszczęcie masowej kampanii uświadamiającej w 24 językach oraz zwiększenie liczby testów.
W opinii de Blasio wirus nie atakuje w praktyce wszystkich w jednakowej mierze, lecz "odzwierciedla nierówności społeczne" miasta.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Reklama