ATRI (The American Transportation Research Institute) opublikował wyniki sondaży dotyczących 10 podstawowych problemów, z którymi w 2019 roku musiał zmierzyć się przemysł transportowy. W badaniach uczestniczyło ponad 2 tys. przewoźników, a wyniki zostały podzielone na dwie kategorie: problemy firm transportowych oraz problemy kierowców CDL.
Największe bolączki kierowców zawodowych
1. Wynagrodzenia kierowców
2. Godziny pracy (Hours-of-Service, HOS)
3. Miejsca parkingowe
4. Przepisy dotyczące elektronicznych dzienników pokładowych, ELD
5. Oczekiwanie na załadunek, opóźnienia spowodowane przez klientów
6. Ograniczniki prędkości
7. Standardy treningu nowych kierowców CDL
8. Rozproszenie uwagi przez kierowców
9. Infrastruktura drogowa, korki / finansowanie
10. Nowe technologie – autonomiczne ciężarówki
Największe bolączki firm transportowych
1. Brak wykwalifikowanych kierowców
2. Odchodzenie kierowców CDL z zawodu
3. Godziny pracy (Hours-of-Service, HOS)
4. Przepisy CSA (Compliance, Safety, Accountability)
5. Infrastruktura drogowa, korki/finansowanie
6. Oczekiwanie na załadunek, opóźnienia spowodowane przez klientów
7. Ekonomia
8. Przepisy dotyczące elektronicznych dzienników pokładowych, ELD.
9. Koszty oraz dostępność ubezpieczeń
10. Reforma systemu TORT
Dla wielu osób nie związanych z sektorem transportu powyższe punkty mogą być mało zrozumiałe, więc śpieszymy z wyjaśnieniami.
1. Wynagrodzenia kierowców. Chociaż w ostatnim czasie pensje kierowców wzrastały, to w większości wypadków i tak nie nadążały za inflacją. Poza tym w wielu firmach kierowcy nie są adekwatnie wynagradzani za okres pracy, kiedy nie prowadzą ciężarówki, np., oczekując na załadunek.
2. Godziny pracy. Wszyscy oczekują na proponowane przez FMCSA zmiany w godzinach pracy. Reforma ma dotyczyć 30-minutowej przerwy w pracy oraz godzin snu w kabinie ciężarówki (sleeper berth).
3. Miejsca parkingowe. Brak miejsc parkingowych stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa oraz poważne dodatkowe wydatki, taki jak: płatne parkingi, mandaty za nielegalne parkowanie, mandaty za przekroczone godzin pracy, często przeznaczonych na poszukiwanie miejsca do zaparkowania.
4. ELD Mandate. Wielu kierowców miało poważne problemy z przejściem z papierowych dzienników pokładowych na ich elektroniczną wersję. Obecnie sytuacja powtarza się, gdyż od grudnia zeszłego roku na pokładach ciężarówek można używać jedynie najnowszej wersji Electronic Logging Device, ELD. Starsza, a zarazem mniej skomplikowana wersja AOBRD (Automatic On-Board Recording Device) została odstawiona do lamusa. Starsze pokolenie kierowców, nie mogąc sobie poradzić z nowymi technologiami, po prostu odchodzi z zawodu.
5. Oczekiwanie na załadunek, opóźnienia spowodowane przez klientów. Czas zmarnowany podczas oczekiwania na załadunek negatywnie wpływa na zarobki kierowców CDL. Często takie sytuacje powodują, że kierowca chcąc nadrobić stracony czas, jedzie zbyt szybko lub przekracza dopuszczalny limit godzinowy, co również jest poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa.
6. Ograniczniki prędkości. Obowiązkowe ograniczniki prędkości były jedną z propozycji mających stanowić nowe prawo dla samochodów ciężarowych w 2016 r. Wraz z przejęciem władzy przez administrację prezydenta Trumpa propozycja ta została zaniechana, ale wciąż istnieje ryzyko, że w każdej chwili może ponownie się ukazać.
7. Standardy treningu nowych kierowców CDL. Wielu kierowców obawia się, że wraz z wprowadzeniem nowych standardów treningu kierowców CDL, bezpieczeństwo na drogach ulegnie pogorszeniu. Innowacyjne „Entry Level Driver Training Rule” wprowadzają nowe normy dla szkół jazdy, jak i nowe wymagania dla instruktorów.
8. Rozproszenie uwagi przez kierowców. Problem ten dotyczy nie tylko komercyjnych kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego. Według NHTSA, National Highway Traffic Safety Administration, w 2017 roku ponad 3 tys. osób straciło życie w wyniku rozproszenia uwagi kierowców.
9. Infrastruktura drogowa, korki/finansowanie. Źle konserwowane drogi prowadzą do nadmiernej eksploatacji pojazdów, zbyt dużego zużycia paliwa i wzrostu emisji spalin. Kreuje to dodatkowy stres dla kierowców i obciążenia finansowe dla całego przemysłu transportowego.
10. Nowe technologie – autonomiczne ciężarówki. Prawdopodobnie dekady dzielą nas od pojawienia się na naszych drogach stuprocentowo autonomicznych ciężarówek. Jednak już teraz należy zmierzyć się z tą ideą i pomyśleć, w jaki sposób wpłynie to na transformację transportu i samego zawodu kierowcy pojazdów komercyjnych.
Wszyscy zainteresowani mogą odnaleźć kompletny raport ATRI, wpisując w Google hasło „Critical Issues in Trucking Industry-2019”.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We put Truckers first!
Reklama