Kraków jest wyjątkowy pod wieloma względami – to wspaniałe, historyczne miasto z bogatym zapleczem kulturalnym, znany ośrodek akademicki, a w ostatnim czasie – ważny ośrodek ekonomiczny i gospodarczy – opowiadała delegacja Małopolski na spotkaniu z dyrektorem generalnym ,,Dziennika Związkowego” Łukaszem Dudką podczas wizyty w siedzibie naszej gazety w Chicago.
Przedstawiciele Małopolskiej Organizacji Turystycznej we współpracy z Lotniskiem Kraków-Balice, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz małopolskim samorządem reprezentowali Kraków na targach Chicago Travel and Adventure Show w Rosemont. – Kraków to miasto niezwykłe, pod każdym względem atrakcyjne. Dlatego samo miasto przyciąga inwestorów z zagranicy, również ze Stanów Zjednoczonych, a my – jako lotnisko – wszystkie pozytywne zmiany w mieście wspieramy, obsługując jego komunikację – mówi Radosław Włoszek, prezes Międzynarodowego Lotniska im. św. Jana Pawła II w Krakowie. – Przejęliśmy również, jako miasto, 44 proc. wzrostu ruchu turystycznego
z zagranicy, co świadczy znakomicie o komunikacyjnej sile naszego lotniska i niezmiennym potencjale turystycznym miasta – dodaje Grzegorz Biedroń, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie i radny sejmiku Województwa Małopolskiego.
Turyści odwiedzający miasto są urzeczeni jego klimatem, zabytkami, jakością usług turystycznych.
W 2019 Kraków był również Europejską Stolicą Kulinarną, turyści mogli więc posmakować kuchni na najwyższym poziomie – również w tej dziedzinie Kraków ma bogate tradycje.
Niewątpliwą zaletą miasta jest również jego najbliższe sąsiedztwo: Śląsk, Podkarpacie i Podhale. Wszystkie te miejsca to rodzinne strony wielu mieszkańców Chicago, nie dziwi się fakt, że American Airlines zdecydowały o uruchomieniu bezpośredniego połączenia nie do Warszawy, a właśnie do Krakowa.
Intensywny ruch turystyczny jest monitorowany. – Najliczniej odwiedzanym w okolicach Krakowa miejscem pozostają obóz Auschwitz-Birkenau, Kopalnia Soli w Wieliczce i Tatrzański Park Narodowy – mówi Grzegorz Biedroń. Miasto i region nie stoją jednak wyłącznie turystyką. – Kraków jest miastem historycznym, ale młodym – aż 20 proc. mieszkańców miasta to studenci, którzy – świetnie wykształceni – zasilą kadry wielu firm, korporacji i organizacji, bo po studiach w Krakowie wielu absolwentów po prostu zostaje w naszym mieście – tłumaczy Piotr Buła dyrektor Krakowskiej szkoły biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ale to nie wszystko. – Centrum Usług Biznesowych z Krakowa znajduje się w pierwszej dziesiątce tego typu ośrodków na świecie – dodaje Piot Buła. – Jest to prawdziwy powód do dumy i magnez dla światowego biznesu.
Przy okazji targów w Rosemont, małopolska delegacja zaplanowała spotkania z przedstawicielami stowarzyszeń polskich i amerykańskich, a także organizacji turystycznych, w czasie których prezentowała Kraków i region Małopolski jako cel turystyczny, biznesowy i transferowy. Odwiedziła również naszą gazetę i spotkała się z jej dyrektorem generalnym Łukaszem Dudką.
Katarzyna Korza
[email protected]
Reklama