-
- Małżonkowie
- Osoby niepełnosprawne
- Beneficjenci chronicznie chorzy
- Osoby, które są mniej niż 10 lat młodsze od zmarłego właściciela konta
- Osoby niepełnoletnie – dotyczy to dzieci pierwotnego właściciela konta emerytalnego, ale tylko do osiągnięcia wieku pełnoletniości. UWAGA: wyjątek ten nie obejmuje sytuacji, gdy konto jest odziedziczone po osobie nie będącej rodzicem, na przykład po dziadkach.
Finanse i planowanie emerytalne
1 stycznia 2020 roku weszła w życie nowa Ustawa SECURE (Setting Every Community
Up for Retirement Enhancement), regulująca szereg przepisów emerytalnych. Oto najważniejsze zmiany, o których warto wiedzieć.
Nowy wiek do wypłacania RMDs – 72 lata
Ustawa SECURE podnosi wiek, w którym emeryci muszą zacząć wybierać wymagane minimalne wypłaty z kont emerytalnych czyli tzw. Required Minimum Distributions (RMD). Do tej pory należało to zrobić po ukończeniu 70-1/2 lat, teraz okres ten został wydłużony i jesteśmy zobowiązani do realizowania RMDs po skończeniu 72 lat. UWAGA: Każdy, kto osiągnął wiek 70-1/2 w 2019 roku lub wcześniej podlega starym zasadom.
Wkłady na tradycyjne konta IRA – zniesienie limitów wiekowych
Ustawa uchyla ograniczenie wiekowe dotyczące wpłacania składek na tradycyjne konta IRA. Wcześniej tego rodzaju wpłaty można było dokonywać tylko do wieku 70-1/2. Teraz tak długo, jak pracujemy i zarabiamy, możemy cały czas wnosić kontrybucje na swoje tradycyjne konta IRA, nawet gdy w tym samym czasie musimy też z nich wypłacać RMDs.
Dziedziczenie kont emerytalnych – likwidacja Stretch IRA
Nowe przepisy nakładają na beneficjentów kont IRA obowiązek wybrania całej sumy z odziedziczonego konta w ciągu 10 lat od odziedziczenia. Pieniądze mogą być pobrane w dowolnym momencie, pod warunkiem, że konto będzie puste do 10 lat od daty śmierci pierwotnego właściciela konta. Nowa zasada 10 lat dotyczy również odziedziczonych kont Roth IRA.
Przed wprowadzeniem tych zmian, beneficjenci mogli skorzystać z tzw. Stretch IRA, która umożliwiała rodzinie rozłożenie dystrybucji na przyszłe pokolenia. Osoba dziedzicząca IRA była zobowiązana do podjęcia RMD na podstawie swojego wieku, co oznaczało, że bardzo młody beneficjent mógł rozciągnąć te wypłaty na całe życie.
Wszystkie istniejące konta Stretch IRA zostały zachowane i nadal przestrzegają starych przepisów podatkowych, jest jednak mało prawdopodobne, aby były wykorzystywane w przyszłości, gdyż ich korzyści podatkowe zostały drastycznie zmniejszone.
Warto tu wspomnieć, że ustawa przewiduje również wyjątki, które nie podlegają nowej 10-letniej regule. Oto lista beneficjentów, którzy ciągle mogą korzystać z kont Stretch IRA i ich starych zasad dystrybucji:
Reklama