Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia) już po raz dwudziesty drugi zorganizowała obchody Polskiego Dziedzictwa Narodowego na chicagowskim Northeastern Illinois University. Jak co roku podczas uroczystej akademii uhonorowano zasłużonych działaczy i przyznano stypendia wyróżniającym się studentom.
Tegoroczna akademia miała miejsce w poniedziałek 11 listopada w Alumni Hall w Northeastern Illinois University przy 5500 N. St Louis Ave w Chicago. Swoją obecnością uświetnili wieczór: wicekonsul Piotr Semeniuk, Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Gloria J. Gibson – rektor Northeastern Illinois University, Aurelia Pucinski, sędzia Sądu Apelacyjnego. Przybyłych gości powitała profesor Lidia Filuś, szef katedry matematyki w NEIU, a zarazem prezes RNP. Ceremonię wręczenia wyróżnień prowadziła Czesława Kolak, wykładowca języka polskiego w NEIU i wiceprezes RNP.
Tematem przewodnim uroczystości była 400. rocznica pierwszego strajku w Ameryce Północnej, który został zorganizowany przez polskich rzemieślników imigrantów w Jamestown w Wirginii w dniu 30 lipca 1619 roku. Właśnie do tej rocznicy nawiązywał temat wypracowania w dorocznym konkursie na stypendium dla studentów. Z kilkudziesięciu prac, jakie napłynęły, wybrano trzy najlepsze. Ich autorki: Anna Korol, Sylvia Tolczyk i Dominika Pastuszak otrzymały stypendia.
Rada Nauczycieli Polonijnych, jak co roku, uhonorowała osoby, wyróżniające się na polu działalności społecznej i edukacyjnej. Tegorocznymi laureatami zostali: Aurelia Pucinski (Special Award), sędzia Sądu Apelacyjnego Illinois w Pierwszym Dystrykcie, Amy Kendal (Community Service Award), dyrektor programowy,Maryville Crisis Nursery (MCN) w Chicago, Jolanta Jonak (Educator of the Year) profesor nauczania specjalnego na NEIU oraz Kongres Polonii Amerykańskiej (Distinguished Organization Award) na czele z prezesem Frankiem Spulą.
Ze względu na obchody Roku Stanisława Moniuszki część artystyczna wieczoru przygotowana przez chór Paderewski Symphony Orchestra była poświęcona naszemu wielkiemu kompozytorowi. W krótkim programie zaprezentowano cztery najpopularniejsze utwory „ojca polskiej opery narodowej”: „Pieśń wieczorna”, „Znasz-li ten kraj”, „Ten zegar stary” oraz „Kum i kuma”.
Po części oficjalnej gości zaproszono na typowo polski, smaczny poczęstunek – pierogi, naleśniki i wypieki z polonijnych firm. Był to także czas na spotkania i rozmowy towarzyskie.
Warto przypomnieć, że stanowa uczelnia NEIU współpracuje z Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, jak również ze Szkołą Główną Handlową, Politechniką Częstochowską i Uniwersytetem Jagiellońskim. Rada Nauczycieli Polonijnych (RNP), Council of Educators in Polonia (CEP) − działa od 1930 roku. Jest ona najstarszą polonijną edukacyjną organizacją charytatywną. RNP-CEP propaguje polskość wśród młodzieży akademickiej. Organizuje między innymi konkursy literackie z nagrodami, poświęcone wielkim Polakom.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
Reklama