Zadaniem numer jeden organizacji rządowych zajmujących się transportem jest systematyczne zwiększanie bezpieczeństwa na amerykańskich drogach. Dlatego też w niedalekiej przyszłości termin FCAM , będzie tematem rozmów w niejednej firmie transportowej.
FCAM oznacza Forward Collision Mitigation Technology. Takie nowoczesne systemy hamowania są już montowane w wielu nowych modelach samochodów osobowych, ale w ciężarówkach sporadycznie. FCAM kalkuluje, w jakiej odległości i z jaką szybkością porusza się pojazd przed nami i w razie potrzeby automatycznie uruchamia hamulce, jeżeli reakcja kierowcy jest opóźniona.
Najnowsze systemy zapobiegania wypadkom posiadają ABS-y (nie pozwalają na blokowanie kół podczas hamowania ), kontrolę stabilizacji pojazdu, ostrzegają przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, monitoruja obszary niewidoczne dla kierowcy, posiadają kamery wraz z sensorami w środku, z tyłu i po bokach pojazdu. Wiele z tych systemów oparta jest na nowoczesnych technologiach radarowych.
W ubiegłym roku w Narodowej Administracji Transportu Drogowego (National Highway Transportation Administration -NHTSA ) zaczęto rozważać propozycję obowiązkowego wprowadzenia FCAM w nowych pojazdach o masie większej niż 10,000 funtów. W jednym z oświadczeń stwierdzili iż „ bazując na ostatnich badaniach, zgadzamy się, że system FCAM ma ogromny potencjał, aby zredukować lub nawet całkowicie wyeliminować kolizje typu uderzenie w tył pojazdu”.
Fakty mówią same za siebie. Pojazdy posiadające system FCAM nie tylko chronią życie ludzkie, ale również odsuwając możliwość wypadku oszczędzając nam wydatki finansowe.
Potrafią zminimalizować ryzyko uderzenia w tył pojazdu nawet o 87%. Natomiast w sytuacjach kiedy kraksa jest nie do uniknięcia, koszty uszkodzenia spadają aż o 89%. Jest to podyktowane znacznie mniejszym impetem, z jakim doszło do uderzenia.
Póki co eksperci z NHTSA debatują, czy obowiązkowe wprowadzenie systemu FCAM dla pojazdów powyżej 10 tys funtów jest konieczne. Natomiast z kuluarów dochodzą nas słuchy, że za kilka lat na amerykańskich autostradach nie spotkamy ciężarówki bez takiego systemu bezpieczeństwa.
Wystarczy spojrzeć na statystyki przedstawione przez The Insurance Institute for Highway Safety, a nie sposób nie zgodzić się z NHTSA. System ten mógłby zapobiec 66 tys. poważnym i 879 fatalnym wypadkom rocznie. Póki jednak nie wszystkie pojazdy są tak wspaniale wyposażone bądźmy czujni na drogach i miejmy oczy i uszy szeroko otwarte !!
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS!. We serve Truckers!!!
fot.123RF
Reklama