W gościnnych salach Konsulatu Polskiego w Chicago odbył się kolejny Zjazd Rady Inżynierów Polskich Północnej Ameryki.
W zjeździe dniach 25–27 października brali udział członkowie organizacji inżynieryjnych z Nowego Jorku, San Francisco, Chicago oraz z różnych części Kanady. Mieliśmy wielu zaszczytnych gości z Polski, obecni byli czołowi naukowcy polskich, amerykańskich i kanadyjskich uczelni. Uczestników Zjazdu powitał konsul generalny Piotr Janicki oraz prezes rady Profesor Andrzej Nowak. Zjazd był zorganizowany przez Kongres Polonii Amerykańskiej na Stan Illinois i Stowarzyszenie Inżynierów w Chicago.
Obrady odbywały się pod hasłem „Inżynier w gospodarce i nauce’’. Program stanowiły sesje z referatami i dyskusja oraz sesję roboczą amerykańskich i kanadyjskich organizacji inżynieryjnych. Głównym tematem dwudniowych obrad była integracja polskich i polonijnych środowisk technicznych oraz propagacja polskich i polonijnych osiągnięć w dziedzinie techniki.
Obecnym był Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, który wraz z dziekanem Politechniki Gdańskiej Joanną Żukowską mówili o polskiej nauce w świetle ostatnich założeń ustawy rządowej. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, Janusz Frączek, dziekan Politechniki Warszawskiej i profesor Jerzy Banaszek mówili o możliwościach współpracy przy badaniach konstrukcji lotniczych i statków kosmicznych. Radosław Michałowski, profesor University of Michigan przedstawił problemy związane międzynarodową wymianą młodych pracowników nauki w uczelniach technicznych. Profesor Kazimierz Furtak, były rektor Politechniki Krakowskiej wspólnie z profesorem Lechem Czarneckim i Robertem Geryło, dyrektorem Instytutu Techniki Budowlanej mówili o naukowym partnerstwie w budownictwie. Andrzej Szarata, dziekan Politechniki Krakowskiej, mówił o przewietrzaniu i planach redukcji smogu nas terenie miasta Krakowa. Statystyki wykazały, że rocznie spada na Kraków kilkaset ton pyłu na kilometr kwadratowy. W najstarszej części Krakowa znajdują się zabudowania i pomniki o bezcennej historycznej wartości.
Maria Kaszyńska, dziekan Zachodnio-Pomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie mówiła o trójwymiarowych przyszłościowych drukarkach konstrukcji betonowych. Z San Francisco przybył prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, który mówił o udziale polonijnych liderów nauki i gospodarki w rozwoju gospodarczym Polski. Jerzy Orkiszewski który reprezentował Kalifornijską Polsko-Amerykańską Radę Współpracy mówił o stanie rynku pracy w Dolinie Krzemowej. Organizację Związku Inżynierów i Techników Polskich (PZITB) reprezentował Prezes Ryszard Trykosko oraz Sekretarz Generalny Wiktor Piwkowski. PZITB w tym roku obchodzi swą 85. rocznice działalności. Historię tej zasłużonej organizacji zaprezentował Prezes Ryszard Trykosko. Andrzej Garbacz, dziekan Politechniki Warszawskiej wraz z profesorem Lechem Czarneckim mówili o Polskich osobliwościach innowacji budowlanej.
Jednym z zadań Rady Polskich Inżynierów Ameryki Północnej jest podniesienie prestiżu polonijnego środowiska inżynieryjnego. Podczas tego spotkania dyskutowana była propozycja budowy pomnika Rudolfa Modrzejewskiego w San Francisco w pobliżu skrzyżowania mostu Bay Bridge z Embarcadero, słynnej promenady turystycznej wzdłuż wybrzeża zatoki Świętego Franciszka. Modrzejewski był osobą, którą w języku angielskim nazywa się „mastermind” tego mostu, „mostu tysiąclecia.”
Mirosław Niedziński, Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydział stanu Illinois, dyskutował zagadnienia i kierunek obrany przez przemysł rakietowy w Stanach Zjednoczonych w połączeniu z prywatyzacją. Wyścig na Księżyc amerykańskiego programu badań kosmicznych jest głównym wyzwaniem, gdzie konkurencją są Chiny, Indie i Rosja. Krzysztof Kluczewski reprezentujący Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie dyskutował problemy związane ze współczesnymi problemami komunikacji elektronicznej.
Na zakończenie zjazdu uczestnicy wzięli udział w bankiecie Związku Inżynierów Polskich (PAEA) w Chicago, którzy w tym roku również obchodzą 85. rocznice swego założenia. Organizatorem bankietu była organizacja PAEA z prezesem Andrzejem Pawłowskim. Bankiet odbył się w sobotę 26 października w Mirage Banquet Hall w Schiller Park.
Sukces Zjazdu możliwy był dzięki ofiarnej pracy Prezesa Rady Profesora Andrzeja Nowaka z Auburn University w Auburn w stanie Alabama oraz jego współpracowników, Viktorii Niedzińskiej i Sylwii Stawskiej. W Chicago przygotowaniami i organizacją zjazdu kierował Prezes Mirosław Niedziński wraz z małżonką Kornelią Niedziński.
Tekst: Jan Plachta
Zdj. IPAP
Reklama