,,Jeszcze Polska nie zginęła" i nie zginie pamięć o ojczyźnie naszych przodków, póki działają szkoły takie, jak Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza w Summit.
O czym marzył Sienkiewicz
Pamiętnej nocy owej
Gdy pisał ‘’ Latarnika’’....
Pewnie myślał o dziatwie
Rozsianej gdzieś po świecie...
I pewnie o tym marzył
By na świecie nie było
Jednego polskiego dziecka,
Które by nie mówiło
Po polsku ....
I nie przypuszczał wtedy,
Że, ach, po wielu latach
W amerykańskim mieście,
Na drugim krańcu świata
W jakimś obcym Chicago
Pod obcych gwiazd nikonem
Powstanie Polska Szkoła,
Której będzie patronem !
(Ref-Ren)
Te piękne słowa napisał przed laty Feliks Konarski, tak, jest na ziemi chicagowskiej szkoła im, Henryka Sienkiewicza, szkoła, która w tym roku obchodzi swój Złoty Jubileusz. Polskie szkoły są ostoją polskości na emigracji, uczą kolejne pokolenia języka polskiego, kultury, tradycji. Pomagają poznać bliżej Polskę współczesną. Uczniowie polskich szkół nawiązują trwałe przyjaźnie, które utrzymują się przez długie lata i pozwalają pozostać w kręgu Polaków mieszkających w USA.
20 października, odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza, autora nie tylko wspomnianego w wierszu "Latarnika" ale też wielu innych dzieł. Szkoła Sienkiewicza w Summit jest jedną z mniejszych szkół działających na terenie aglomeracji chicagowskiej. Jednak prężność jej działań, rozmach przedsięwzięć, energia, zaangażowanie, serce może być przykładem dla każdej organizacji czy instytucji polonijnej. Dowodem jej skutecznego działania była sama uroczystość jubileuszowa. Zgromadziło się ponad 600 gości by wspólnie świętować tak wspaniały jubileusz. Gośćmi wydarzenia byli nauczyciele, katecheci, delegacje szkół polonijnych, rodzice, uczniowie, absolwenci, sponsorzy i goście specjalni: pan konsul Piotr Semieniuk, major miasteczka Summit Sergio Rodriguez i prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Tadeusz Młynek.
Ciekawa część artystyczna, w której wzięła udział bardzo duża grupa dzieci, inscenizacje, tańce w tym tradycyjny Polonez to tylko część programu. Były słowa wdzięczności i łzy wzruszenia. Dziękowano wszystkim i wielu z osobna za wkład pracy, trud codziennych działań. Było doniośle i ciepło, bo właśnie z cudownej atmosfery pracy i nauki znana jest szkoła Sienkiewicza, szkoła w której uczy się nowocześnie i skutecznie, do której uczniowie chętnie uczęszczają. Medale Komisji Edukacji Narodowej z rąk konsula Semeniuka otrzymały panie Malgorzata Tomaszewska i Grażyna Staszel. Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce wręczył grupie zasłużonych pedagogów z co najmniej 25 -letnim stażem dyplomy honorowe. Otrzymały je: Janina Follmer, Maria Hajnas, Elżbieta Musiał, Ilona Sobiech, Jadwiga Włodarska, Małgorzata Tomaszewska, Danuta Rogalny. Wśród osób nagrodzonych znaleźli się także katecheci z minimum dziesięcioletnim stażem: Maria Jazowski, Kathy Zaborski, Marta Kas, Halina Opacian i Roman Karp. Dyplomy wręczył ksiądz Marek Smółka.
Gratulujemy pani dyrektor pani Ilonie Sobiech i prezes Rady Rodziców Renacie Kaleciak fantastycznego zespołu nauczycieli i wolontariuszy oraz umiejętności kierowania nim. Życzymy kolejnych lat pracy i wielu sukcesów w niesieniu kaganka polonijnej oświaty, bo ,, Jeszcze Polska nie zginęła’’, i nie zginie póki działają takie szkoły jak Szkola im. Henryka Sienkiewicza.
Tekst: Katarzyna Sowacki
Zdjęcia: Szkoła Sienkiewicza
Reklama