Polonijny zespół Hologram wystąpił z koncertem w niedzielę 3 listopada w audytorium przy kościele św. Ferdynanda, by uczcić 80. rocznicę zbombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte.
Hologram to trzech muzyków: Rafał Pluskota, Paweł Buras i lider grupy Mirek Mardosz. Na scenie zaistnieli prawie dwadzieścia lat temu. W obecnym składzie grają od roku. Styl ich muzyki najlepiej określił Jerzy Kordowicz z programu trzeciego Polskiego Radia. – To rock elektroniczny, dwa syntezatory podparte gitarowymi brzmieniami Mirka Mardosza. Zespół do tej pory wydał trzy płyty: „The Seven Chamber of Heaven”, „Ad Infintum” i „Lost dimension”.
Hologram włączył się w jubileuszowe obchody wybuchu drugiej wojny światowej, organizując spektakl muzyczny połączony z wizualizacją komputerową, przedstawiającą sceny wojenne. W niedzielne popołudnie w JTC Hall przy kościele św. Ferdynanda zebrali się goście, wśród których nie zabrakło wicekonsula RP w Chicago Piotra Semeniuka, aby posłuchać specjalnie skomponowanej przez zespół muzyki na obchody rocznicowe. Świetne połączenie obrazu, światła i dźwięku pomogło oddać klimat tamtych strasznych czasów, a jednocześnie pobudziło do refleksji nad tragiczną historią naszego narodu. Muzycy potrafili wprowadzić publiczność w zadumę, a tym samym wspólnie uczcić pamięć ofiar wojny.
Po koncercie i prezentacji multimedialnej goście podczas małego poczęstunku mieli okazję spotkania z muzykami, którzy chętnie pozowali do zdjęć i odpowiadali na pytania.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
Reklama