Szefowa "Dziennika Związkowego": dzięki zniesieniu wiz Polacy unikną upokorzeń
- 11/07/2019 05:05 PM
Alicja Otap, redaktor naczelna wydawanego w Chicago od 111 lat po polsku "Dziennika Związkowego", powiedziała PAP, że "dzięki zniesieniu wiz Polacy unikną upokorzeń, z jakimi były związane starania o uzyskanie wizy amerykańskiej”.
Powołując się na swoje rozmowy z rodziną w Polsce, ze znajomymi i współpracownikami, Otap wskazała, że największą przeszkodą w odwiedzeniu Stanów Zjednoczonych wymienianą przez wszystkich jej rozmówców była obawa przed odmowną decyzją w staraniach o wizę amerykańską.
"Po długim staniu w kolejce, (jest) upokorzenie i odmowa (...) Z jakichś niewiadomych powodów, bo czasem w ogóle nie podano powodów, dlaczego ktoś nie dostał promesy wizowej. Gdy podano, były to powody upokarzające. Często przybyli z Polski byli upokarzani także na lotniskach (po przylocie do Stanów Zjednoczonych). Myślę, że tego się ludzie obawiali. Wielu z nich nie miało ochoty, aby tutaj przyjechać, z obawy przed tym upokorzeniem" – przekonywała rozmówczyni PAP.
"Kwestia zniesienia wiz, dla Polaków mieszkających tutaj, w Stanach Zjednoczonych, jest sprawą ważną i symboliczną, bo wywalczoną przez organizacje polonijne razem z rodakami w Polsce" - podkreśliła.
Zdaniem naczelnej "Dziennika Związkowego" wywalczenie zniesienia wiz osiągnięto w dużej mierze "(...) dzięki akcjom organizacji polonijnych na czele z Kongresem Polonii Amerykańskiej i dzięki osobistemu zaangażowaniu Franka Spuli – prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej". "Było pisanie listów do kongresmenów, zebrania, długie rozmowy z politykami. Prezes Spula i inni przedstawiciele Polonii wielokrotnie spotykali się z politykami amerykańskimi, podróżowali do Waszyngtonu, spotykali się z ustawodawcami amerykańskimi tutaj, w Chicago, i w swoich stanach" – wyliczała Otap.
"Polonia próbowała doprowadzić do zniesienia wiz, ale za każdym razem wszelkie projekty ustawodawcze upadały, były gdzieś blokowane. To były bardzo długie starania z obu stron oceanu" – dodała dziennikarka. Zastrzegła, że "nie wypowiada się w imieniu całej Polonii czy jako szefowa +Dziennika Związkowego+, ale jako polska imigrantka z długoletnim stażem w Stanach Zjednoczonych".
"Dziennik Związkowy" to najstarsza na świecie gazeta wydawana po polsku i obecnie jedyna gazeta codzienna wydawana w języku polskim w Stanach Zjednoczonych. Wydawany jest przez Związek Narodowy Polski, działającą od roku 1880 największą i najbogatszą organizację polonijną w USA.
Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)
fot.Depositphotos.com
Reklama