Wyborcy w powiecie Cook, w tym w Chicago, będą mogli wkrótce skorzystać z kart do głosowania w dodatkowych ośmiu językach, w tym polskim.
Pilotażowy program, w ramach uchwały (The Voting Opportunity and Translation Equity) przegłosowanej przez Radę Powiatu Cook, będzie wprowadzany w ciągu dwóch lat. Ułatwienia dla wyborców posługujących się językiem polskim wejdą w życie w listopadzie 2020 roku, kiedy odbywać się będą wybory prezydenckie.
– Karty do głosowania w języku polskim będą dostępne podczas wyborów w listopadzie 2020 r. w wybranych placówkach do głosowania na terenie całego powiatu Cook, w tym miasta Chicago. O tym, do których placówek trafią zdecyduje ilość osób posługujących się językiem polskim mieszkańców na terenie okręgów wyborczych – powiedziała w rozmowie z ,,Dziennikiem Związkowym” Monika Myśliwiec-Gałuszka, polski koordynator w Chicagowskiej Komisji Wyborczej.
– Natomiast monitory dotykowe obędą wyposażone w różne wersje językowe kart wyborczych, w tym po polsku, we wszystkich okręgach w powiecie Cook i w Chicago –dodała.
Obecnie w powiecie Cook monitory dotykowe wyposażone są w karty w czterech językach, oprócz angielskiego jest to hiszpański, chiński i hindi. Zmiany te biuro sekretarza powiatu Cook wprowadziło na mocy federalnej ustawy o prawie do głosowania z 1992 r. (Federal Voting Rights Act).
Od 17 marca 2019 r., kiedy w Illinois odbywać się będą prawybory, wprowadzane będą w życie zapisy powiatowej uchwały o ułatwieniach przy wyborach. Monitory dotykowe w marcu będą wyposażone także w karty do głosowania przetłumaczone na język koreański i pochodzący z Filipin język tagalog.
– Zdałem sobie sprawę, że chociaż prawo federalne nie wymaga tych języków, są one często używane szczególnie w mojej dzielnicy z populacją koreańską – powiedział wnioskodawca uchwały, komisarz powiatowy Scott Britton z Glenview.
W listopadowych wyborach dojdą jeszcze języki: polski, rosyjski, ukraiński, arabski, gudżaracki (ang.Gujarati) i urdu.
Istnieje możliwość, że karty do głosowania w kolejnych latach zostaną przetłumaczone nawet na więcej języków. W listopadzie 2020 r., a potem przez przynajmniej kolejne trzy lata, sekretarz powiatu lub osoba przez niego wyznaczona, dokona przeglądu danych na temat liczby osób biegle posługujących się językiem angielskim w powiecie Cook w celu ustalenia, czy należy dodać więcej języków, by ułatwić proces głosowania.
Do lutego 2021 r. karty do głosowania zostaną przetłumaczone na każdy język, w którym posługuje się więcej niż 13 tys. osób – głosi jeden z zapisów rozporządzenia.
Komisarz powiatu Cook Kevin Morrison, demokrata z Mount Prospect, jeden z głównych sponsorów rozporządzenia, powiedział, że działania te pomagają naturalizowanym obywatelom, którzy mogą mieć problemy z językiem angielskim. – Karty do głosowania odzwierciedlają języki używane w domach – dodał.
Joanna Trzos
[email protected]
fot.Tannen Maury/EPA/Shutterstock
Reklama