Wiemy, że proces sprzedaży domu może być nie tylko przerażający, ale i pełen emocji. Najtrudniejszym etapem jest przygotowanie do wystawienia nieruchomości na sprzedaż. Trudności nastręczają względy finansowe, takie jak cena wywoławcza i najniższa cena, jaką jesteś w stanie zaakceptować. Następnie są względy osobiste, np. jak szybko chciałbyś sprzedać nieruchomość. Oto przewodnik, który krok po kroku pomoże ci przejść przez ten proces.
Krok 1: Przeprowadź inspekcję domu
Czy dom spełnia wszystkie przepisy budowlane? Jeśli nie masz 100 proc. pewności, zatrudnij inspektora, zanim wystawisz nieruchomość na sprzedaż. Inspektor pomoże ci zidentyfikować potencjalne naruszenia przepisów, takie jak:
– spróchniałe drewno lub zniszczony „siding” zewnętrzny,
– nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna,
– niebezpieczne okablowanie elektryczne.
Mając świadomość powyższych problemów, zanim jeszcze wystawisz dom na sprzedaż, będziesz mógł je naprawić. Dzięki temu unikniesz opóźnienia w zamknięciu transakcji i zaoszczędzisz trochę pieniędzy.
Krok 2: Sprawdź sąsiedztwo
W skali kraju, zarówno ceny nieruchomości, jak i zapasy nieruchomości rosną, w wyniku czego rynek zmienia się z rynku sprzyjającego sprzedającym na rynek korzystny dla kupujących. Oczywiście sytuacja może się różnić w zależności od lokalizacji. Poznaj lokalny rynek nieruchomości jeżdżąc po swojej okolicy i odwiedzając w niedziele pokazy Open House.
O co pytają sprzedający nieruchomości? Czy w danym sąsiedztwie dominuje luksus, czy też przeważa prostota? Jak długo trwa, zanim szyld „Na sprzedaż” zmieni się na „Sprzedane”? Wszystkie te informacje mogą dać wyobrażenie o konkurencji. Jednak w pewnym momencie będziesz potrzebował profesjonalisty.
Krok 3: Znajdź dobrego pośrednika
Twój dom jest prawdopodobnie najdroższą rzeczą, którą kiedykolwiek sprzedasz, więc dobrze by było, gdybyś miał kogoś do pomocy. Nie chcesz, aby był to pierwszy lepszy pośrednik. Rozejrzyj się dobrze i porozmawiaj z kilkoma potencjalnymi pośrednikami. Zapytaj ich:
– O doświadczenie. Jak długo pracują w zawodzie? Jeśli są stosunkowo nowi w branży, czy mają mentora?
– O wiedzę na temat lokalnego rynku. Co wiedzą o twojej dzielnicy?
– W czym się specjalizują? Czy pracują głównie z kupującymi czy sprzedającymi?
– O ich wyniki. Ile domów sprzedają rocznie? Ile nieruchomości sprzedali w zeszłym roku?
– O ich relacje. Czy mają referencje, które można sprawdzić?
– Na koniec, zapytaj o ich kwalifikacje. Jak często uczęszczają na kursy dokształcające?
Wszystko to pokaże, jak dobrze znają aktualny stan rynku i jak poważnie traktują swój zawód.
Krok 4: Zmaksymalizuj urok nieruchomości pod kątem kupującego
Kupujący chcą móc wyobrazić sobie siebie w twojej przestrzeni. Ciężko jest im to zrobić, jeśli twój dom nadal wygląda jak „ty”. Schowaj wszystkie osobiste rzeczy, w tym zdjęcia rodzinne. Usuń też wszystko to, co potencjalny nabywca może uznać za bałagan. Zminimalizuj wystrój wnętrza, a nawet ilość mebli w każdym pokoju. Wybierz neutralną paletę kolorów, z kilkoma akcentami. Jeśli musisz, wynajmij pomieszczenie magazynowe lub poproś przyjaciół lub rodzinę o przechowanie twoich rzeczy. Jeśli masz wątpliwości, wynajmij profesjonalistę, który urządzi twój dom. Takie osoby wiedzą, jak zaaranżować pokój, aby wyglądał on atrakcyjnie dla kupującego.
Ponad 80 procent pośredników reprezentujących głównie nabywców uważa, że kupującym łatwiej jest wyobrazić sobie nieruchomość jako swoją, jeśli jest ona odpowiednio przygotowana przez profesjonalistę, a 22 procent pośredników reprezentujących głównie właścicieli sprzedawanych nieruchomości powiedziało, że odpowiednio przygotowana nieruchomość zwiększa liczbę ofert kupujących od 1 do 5 procent w porównaniu z podobnymi nieruchomościami dostępnymi w twojej okolicy. Dla 17 procent wzrost był aż 10-procentowy.
Krok 5: Ostrożnie wyceń swój dom
Kupujący będą patrzeć, czy cena wywoławcza jest konkurencyjna. Aby dowiedzieć się, co to oznacza, zapytaj:
– Za jaką cenę sprzedają się porównywalne domy w okolicy?
– Jakie są ceny wywoławcze za podobne domy w twojej dzielnicy?
– Jaka jest równowaga między podażą a popytem w twojej dzielnicy?
Przybliży ci to kwotę orientacyjną, ale twój pośrednik pomoże ci ustalić ostateczną cenę wywoławczą.
Podsumowując, kiedy przygotowujesz się do sprzedaży swojego domu, przemyśl dwie najważniejsze rzeczy: cena i atrakcyjność wizualna. W obydwu przypadkach chodzi o coś więcej. Upewnij się, że godny zaufania i doświadczony profesjonalista reprezentuje cię w procesie sprzedaży.
Tom Dudzinski
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.
fot.Pixabay.com
Reklama