Choroba zwyrodnieniowa stawów jest zmorą dzisiejszych czasów. Coraz częściej dopada ludzi po pięćdziesiątce. Jest ona wynikiem zniszczeń lub zużycia chrząstek stawowych. Chrząstka jest naturalnym amortyzatorem. Zniszczona nie spełnia swego zadania – stawy nie mogą działać, bo kości stawu nie przesuwają się względem siebie. Chrząstka zużywa się w sposób naturalny, tracąc z wiekiem sprężystość i grubość. Z kolei “smarujący ją” płyn stawowy ma coraz gorszą jakość i daje mniejszy poślizg. Do jej przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia prowadzą wrodzone wady postawy i budowy stawów. Nie służą jej też wszelkie przeciążenia mechaniczne i mikrourazy, np. podczas uprawiania sportu. Jej uszkodzenie może wynikać również z rodzaju wykonywanej pracy. Destrukcyjną rolę odgrywa nadwaga i otyłość, a nawet długotrwały stres, który może wywołać niekorzystne zmiany w mazi stawowej. Mimo iż nie możemy uniknąć upływu czasu to w dużym stopniu możemy wpłynąć na nasze stawy, by służyły nam jak najdłużej w dobrym zdrowiu. Warto stosować się do poniższych zaleceń:
1. Spożywać produkty chroniące przed stanami zapalnymi
Do takich zalicza się tłuste ryby z zimnych akwenów morskich, orzechy włoskie i świeżo mielone siemię lniane. W redukcji stanów zapalnych pomagają również przyprawy typu imbir i kurkuma.
2. Spożywać produkty bogate w antyoksydanty
W tym wypadku chodzi o świeże warzywa i owoce.
3. Być aktywnym
Ruch chroni stawy dzięki wzmocnieniu mięśni znajdujących się w ich pobliżu, a mocne mięśnie zapobiegają ocieraniu się stawów i wycieraniu chrząstki. Z kolei odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne opóźniają zmiany w samych stawach oraz łagodzą dolegliwości i ból.
4. Prostować się
Dobra postawa chroni stawy znajdujące się w szyi, plecach, biodrach i kolanach. Przy długim staniu lub siedzeniu starać się regularnie zmieniać pozycję, by zmniejszyć sztywność w mięśniach i stawach.
5. Utrzymywać zdrową wagę ciała
Im większa waga, tym większe obciążenie dla stawów, zwłaszcza dla bioder, kolan, pleców i stóp. Zrzucenie już kilku funtów może zniwelować nadmierne mechaniczne obciążenie stawów, a wraz z nim możliwość ich szybszego zużywania się i bólu.
6. Nie lekceważyć urazów stawów
Każdy uraz należy leczyć lub eliminować przy pomocy zabiegów. Nie wolno ignorować bólu.
7. Nie przeciążać stawów
Nie należy dźwigać zbyt ciężkich toreb, biegać po twardym podłożu i długo pisać na klawiaturze komputera czy maszyny do pisania. Za wszelką cenę trzeba unikać chodzenia w butach na wysokich obcasach.
8. Ćwiczyć i odpoczywać na przemian.
Trwałe obciążenie dla stawów przyspiesza ich niszczenie i może powodować choroby.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot. bruce mars/Pixabay.com
Reklama