Podjazd stanowi swego rodzaju wizytówkę domu. Korzystamy z niego przez wiele lat, a jego ewentualna wymiana nie należy do najłatwiejszych. Właśnie z tego względu warto gruntowanie przemyśleć projekt nawierzchni oraz wybór materiałów, z jakich zostanie ona wykonana, by osiągnięty efekt łączył funkcjonalność i estetykę.
Podjazd musi być wytrzymały i praktyczny, a jednocześnie harmonijnie wpisywać się w stylistykę budynku. Pogodzenie tych funkcji nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Najważniejsze wymogi przy projektowaniu podjazdu
Projekt podjazdu w dużej mierze zależy od umiejscowienia garażu. Przyjmuje się, że podjazd powinien mieć minimum 20 stóp długości i 8 do 10 stóp szerokości. Jeśli jednak jest na to więcej miejsca, warto pomyśleć o uwzględnieniu szerszej powierzchni. Dzięki temu dużo wygodniej będzie wsiadać lub wysiadać z samochodu oraz poruszać się wokół niego.
W projekcie należy zawrzeć również wystarczającą szerokość łuków na wjeździe. Dobrze, jeśli nie będą one wymuszały brania ostrych zakrętów. Ponadto warto zwrócić uwagę na właściwe odprowadzenie wody do gruntu. W tym celu należy zaprojektować odpowiednie spadki poprzeczne i podłużne. Można skorzystać również z kostek, które pozwalają zachować powierzchnię biologicznie czynną. Jednak takie rozwiązanie może utrudniać poruszanie się w butach na wysokim obcasie, o kulach lub o lasce.
Przed rozpoczęciem prac projektowych konieczne jest odpowiednie dopasowanie podbudowy do nośności gruntu rodzimego i poziomu wód gruntowych. Będzie to miało niebagatelny wpływ na dobór materiałów oraz zachowanie ich trwałości.
Z czego wykonać podjazd?
Nawierzchnia podjazdu poddawana jest dość dużym obciążeniom. Z tego względu zaleca się korzystanie z mniejszych i grubszych materiałów nawierzchniowych. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są kostki brukowe. Długie lub smukłe płyty nie sprawdzą się z w tym miejscu. Podobnie będzie z kostkami o zbyt małej grubości, które również będą się kruszyć. A właśnie tego trzeba unikać.
Najlepiej sprawdzą się kostki brukowe o grubości 2,5-3 cali. Jeśli na nawierzchnię będą wjeżdżały większe SUV-y, lepiej wybrać grubszą kostkę. Dobierając produkty do zabudowy podjazdu należy pamiętać, że do jego wykonania potrzebne będą także inne elementy. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obrzegowanie wybrukowanej nawierzchni, na przykład za pomocą palisad. Poza tym już na etapie planowania warto pomyśleć o oświetleniu podjazdu i rozplanować rozmieszczenie lamp najazdowych. Dzięki temu montaż instalacji będzie można skoordynować z układaniem kostki.
Jak dobrać kolor kostki brukowej?
Kolor kostki brukowej nie jest najważniejszą kwestią przy projektowaniu podjazdu, jednak będzie on miał ogromny wpływ na efekt końcowy. Warto zadbać, by pasowała ona do koloru elewacji oraz dachu.
Na podjazd najlepiej sprawdzają się ciemniejsze kostki oraz melanże kolorystyczne. Dzięki temu na nawierzchni mniej widoczne będą zabrudzenia, jakie mogą powstać podczas jej wieloletniego użytkowania. Dobrze jest przy tym zakupić tzw. kostki szlachetne, które na etapie produkcji są dodatkowo uszczelniane, dzięki czemu zmniejsza się ich nasiąkliwość.
Jednocześnie nie można zapomnieć o zasadzie, że projekt jest tyle warty, co jego wykonanie. Przykładowo, kostka brukowa nie będzie stabilna, jeśli źle zostanie wykonana podbudowa. Dlatego jednym z kluczy do sukcesu jest również zatrudnienie sprawdzonej firmy budowlanej specjalizującej się w budowie podjazdów i układaniu kostki.
Tom Dudzinski
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.
fot.Pixabay.com
Reklama