Im więcej w diecie kolorowych owoców i warzyw – dostarczających luteiny i zeaksantyny – tym mniejsze ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), czyli degeneracyjnej choroby oczu, która może doprowadzić do ślepoty. Wymienione karotenoidy są barwnikami odpowiedzialnymi za kolor pomarańczowy w marchewce, słodkich ziemniakach i niektórych paprykach, a także kolor ciemnozielony w brokułach, jarmużu i szpinaku.
Luteina i zeaksantyna koncentrują się w plamce żółtej, którą – jak się uważa – chronią przed niszczącym wpływem tlenu i światła. Poza zmniejszaniem ryzyka wystąpienia AMD luteina chroni przed rozwojem katarakty. Istnieją również dowody na to, że luteina i zeaksantyna pomagają zapobiec miażdżycy. Nic dziwnego zatem, że eksperci radzą, by dla zachowania zdrowego serca i wzroku wprowadzić na stałe do diety jak największą ilość bogatych w karotenoidy owoców i warzyw. Poza wcześniej wymienionymi produktami, warto jak najczęściej sięgać po pomarańcze, kukurydzę, melony i jajka.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot.Pixabay.com
Reklama