Niektórzy myślą, że pomijając inspekcję domu, oszczędzają pieniądze. Jest to ryzykowne podejście, które może w rzeczywistości kosztować właściciela nieruchomości znacznie więcej po wprowadzeniu się do domu. Dokładna inspekcja budynku przez wykwalifikowanego inspektora jest niezbędna, aby podjąć świadomą decyzję o zakupie.
Inspekcja nowego budynku
Dla wielu osób najlepszym wyborem, jeśli chodzi o kupno, jest nowo wybudowany dom. Dzięki stosowaniu nowych materiałów i technologii budowlanych powstają wysoko energooszczędne domy. Przy nowych systemach elektrycznych, hydraulicznych i HVAC łatwo przewidzieć wiele lat bez problemów. Z tego powodu wielu kupujących nowo wybudowanych domów opiera się wyłącznie na inspektorze miastowym, reputacji firmy budowlanej i własnej kontroli wizualnej jakości pracy.
Należy jednak pamiętać, że inspektor z miasta poszukuje zgodności z kodeksem budowlanym. Ten inspektor nie szuka usterek, które mogą spowodować problemy w przyszłości. Często też inspektorzy ci są bardzo zajęci i mogą przypadkowo ominąć defekty, co zagrozi integralności ich raportów. Należy też pamiętać, że nawet najlepsi budowniczy nie są idealni, a o wiele łatwiej zachęcić ich do wprowadzenia poprawek przed zamknięciem transakcji, bo później będą niechętnie wyciągać pracowników z następnego projektu, aby wrócić i wprowadzić drobne poprawki w tym, który już się zakończył. Żaden renomowany budowniczy nie powinien sprzeciwić się zatrudnieniu certyfikowanego inspektora, który przeprowadzi dokładną inspekcję domu. Niektóre firmy budowlane dają gwarancję, ale zwykle ważna jest one tylko przez rok od zakupu. Wiele problemów może nie wyjść na jaw w pierwszych latach użytkowania.
Inspekcja domu z foreclosure
Wielu kupujących, chcąc zaoszczędzić pieniądze, szuka nieruchomości będących własnością banków lub kredytodawców (REO), a które odpowiadają ich potrzebom. Ponieważ taki właściciel (np. bank) nigdy nie mieszkał danym domu, nie może dostarczyć sprzedawcy oświadczenia o ujawnieniu usterek i często też zdarza się, że domy długo stoją puste i zaniedbane, zanim ktoś je kupi. Nigdy nie powinieneś kupować takiego domu bez wnikliwej kontroli dokonanej przez niezależnego inspektora.
Inspekcja przy tradycyjnej transakcji
Mimo że przy tej transakcji otrzymasz oświadczenie ujawniające usterki od sprzedawcy, podobnie jak przy każdej innej transakcji powinieneś zrobić inspekcję, aby sprawdzić, czy budynek, który kupujesz, nie ma jakichś większych wad. W oświadczeniu zawarte będą usterki, o których sprzedający wie, ale zdarza się też, że dom ma defekty niezauważalne przez przeciętnego człowieka. Aby zabezpieczyć siebie i swoją przyszłą inwestycję, bezpieczniej jest skorzystać z usług profesjonalnego inspektora.
Czego można się spodziewać po inspekcji domowej?
Kupujący powinni uczestniczyć w inspekcji domu. Standardowa inspekcja zajmie kilka godzin, w zależności od wielkości domu i obejmie:
– system HVAC
– kontrolę instalacji hydraulicznej i ciśnienia wodnego
– kontrolę układu elektrycznego i jego elementów
– zewnętrzną kontrolę dachu, ścian i fundamentu
– wewnętrzną kontrolę ścian, sufitów i podłogi
– test urządzeń kuchennych, pralki i suszarki.
Inspektor skoncentruje się na stanie budynku, zwróci uwagę na wszelkie możliwe usterki dotyczące bezpieczeństwa i te, które mogą spowodować problemy w przyszłości. Cały proces to przede wszystkim kontrola wzrokowa przeprowadzona przez fachowca z wieloletnim doświadczeniem. Następnie inspektor dostarcza klientowi szczegółowy raport i zdjęcia wszystkich wymienionych wad.
Oprócz standardowych punktów objętych typową inspekcją, większość firm oferuje kilka dodatkowych usług, takich jak testowanie domu na radon, farbę ołowiową, pleśń, jakość wody i inne. Skonsultuj się ze swoim agentem w sprawie wszelkich wątpliwości i zapytaj o inspekcje, które są zalecane w twoim przypadku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, agent i inspektor pomogą ci wykorzystać raport z inspekcji domu do ponownych negocjacji.
Twój agent jest po twojej stronie na każdym etapie transakcji, aby upewnić się, że masz wszystkie potrzebne informacje do zakupu domu w najlepszej możliwej cenie.
Mariusz Misiewicz
jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz "Mario" Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: [email protected]
www.MisiewiczRealEstate.com
fot.Amanda Bicknell/FEMA/Wikipedia
Reklama