Wszystko, co słyszymy i widzimy wkoło zapisuje się w naszym umyśle i poddawane jest analizie. Po takiej analizie powstaje w nas określony stan emocjonalny. Oto przykład: planujesz weekendowy wyjazd nad jezioro. Jest środa. Spotykasz znajomego i opowiadasz o swoich planach, a on mówi, że zapowiadają deszcz na cały weekend. Niby w dobrej wierze ci to mówi, bo chce ustrzec przed rozczarowaniem. Możesz po wysłuchaniu tej wiadomości rozpocząć myślenie. Co będzie, jeśli będzie padać? Możesz też pomyśleć, że to bez znaczenia, jaka będzie pogoda i nadal cieszyć się planami na weekend.
Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu uznałeś, że pogoda jest bardzo ważna i steruje twoimi planami lub twoim nastrojem, to nie mam dla ciebie dobrej wiadomości. Żyjesz od dobrej do złej pogody itd. Czy to jest optymistyczne podejście do życia? Sam odpowiedz. Mam też dobrą wiadomość. Sam kiedyś tak żyłem. Pozwalałem ludziom, aby opowiadali mi swoje pesymistyczne wizje przyszłości, zasypywali mnie smutnymi historiami, których już nie da się zmienić. Nie chcę już tego słuchać. Każdego dnia świadomie dokonuję wyboru, o czym chcę myśleć. Czuję, jakie emocje to we mnie wywołuje i albo pozostaję z tymi myślami, albo staram się na nie wpłynąć.
Czy jestem wolny od smutku, negatywnych myśli i lęku o przyszłość? Nie, nie jestem wolny. Zrozumiałem tylko jedną ważną dla mnie zasadę. Jeśli utrzymuję w głowie myśli odbierające mi energię, to tak jakbym żuł kolejny dzień starą, pozbawioną smaku gumę do żucia – tak z przyzwyczajenia lub dlatego, że tak mnie nauczono. Nie chcę zaśmiecać sobie umysłu. Kiedy tylko czuję te śmieci w głowie, natychmiast je wyrzucam. Staram się sprzątać mój umysł. To od ciebie zależy, jak długo będziesz pozostawał w swoich negatywnych myślach z tą starą gumą.
Wiem, że złe myśli powracają, ale w tym momencie możesz podjąć działania i uczyć swój umysł innej reakcji. Jak możesz oczyszczać swój umysł z destrukcyjnych myśli? Żyjemy wśród ludzi i napotykamy różne ich spojrzenia na życie. Zatem szukanie tylko idealnego dla nas środowiska jest czasochłonną i nieefektywną drogą. Uważam, że nie należy uciekać od pesymizmu, toksycznych ludzi czy złych wiadomości, którymi karmią nas media, bo i tak będą nas chciały dopaść. Ucieczka to strach, a nie o to nam chodzi. Warto świadomie zbudować sobie strategię, która będzie nam pomagać w myśleniu i odkrywaniu pięknych chwil każdego dnia zamiast szarości, którą chcą nam wmówić inni.
Jak wspomniałem wcześniej, otoczenie wpływa na nasze samopoczucie, zatem dokonuj selekcji. Zawsze masz wybór – czytać złe wiadomości lub obejrzeć komedię, rozmawiać o smutkach z historii lub obejrzeć zdjęcia ze swoich wakacji. Twój zaprogramowany umysł może podążać starym torem i wmawiać ci, że musisz wiedzieć, co dzieje się na świecie. A ja pytam, po co? Od lat nie czytam wiadomości, nie oglądam TV i żyję. Nie chcę nikomu udowadniać swoich racji. Kiedy jesteś prowokowany np. do dyskusji politycznej, to przypomnij sobie te słowa: „możesz być szczęśliwy lub mieć rację”. Co to oznacza? Przekonywanie do swojej racji w większości wypadków kończy się niezadowoleniem którejś ze stron. Czy będziesz szczęśliwy po kłótni? Po co ci to? Zostaw rozmówcę tam, gdzie jest i bądź szczęśliwy sam ze sobą. To jego, nie twoje poglądy i może sam kiedyś dokona zmiany lub nie. Przypomnij sobie, ile razy próbowałeś przekonać kogoś do swoich poglądów i jak to się skończyło. Wyciągnij z tego wnioski i konsekwentnie stosuj w codzienności.
Piszę o tym, bo nikt nie jest w stanie nauczyć cię optymizmu. Za optymizmem jest radość, za radością spokój ducha, do którego wszyscy zmierzamy. Książki o świadomym i radosnym życiu w dziesiątkach egzemplarzy stoją na półkach w księgarniach. Szkolenia i wykłady na ten temat też są dostępne. Jest tylko jedna zasada: chcesz nauczyć się jazdy na rowerze, to musisz na niego wsiąść. Możesz czasem się przewrócić, ale jeśli twoja determinacja jest wystarczająco silna, to zdobędziesz tę umiejętność. Akademia Pozytywnego Myślenia Chicago (znajdziesz na Facebooku) jest jednym z miejsc gdzie zawsze otrzymasz pomoc w dokonaniu zmiany.
Nie znam osoby, która przeszła przez życie tzw. suchą stopą, czyli bez smutku i trudnych doświadczeń. Codziennie na ulicy mijam ludzi z pogodną twarzą i wiem, że oni podobnie jak ja każdego dnia odnajdują wiele radości w prostych chwilach. Dzielą się tą radością. Wypatruj takich ludzi. Niech ciebie inspirują.
Bez względu na to, co przeżywamy, tak naprawdę mamy tylko to, co jest w tej chwili. To bardzo wiele, jeśli umiesz to zobaczyć. Przeszłości już nie ma, a przyszłość jeszcze nie nadeszła. Jeśli dziś będziesz widzieć kolory życia, piękno przyrody, różnorodność ludzi, to będziesz budować w sobie energię do działania w przeszłości. Od dziecka masz w sobie umiejętność dostrzegania piękna, odkrywania i inspiracji. Działaj i buduj swoje piękne życie.
Jeśli spotykasz toksyczną osobę, pesymistę to nie oburzaj się na nią, nie próbuj uczyć optymizmu. Zawsze możesz zmienić temat rozmowy. Nie musisz odpowiadać na zaczepne pytania. Sam możesz być liderem w rozmowie. Jak tego dokonać? Jak ważna jest ta umiejętność w życiu, w pracy? Opowiem o tym na spotkaniu 22 października (poniedziałek) o 7.30 PM w Art Gallery Kafe, 127 Front St, Wood Dale, IL 60191.
Jacek Galus
trener rozwoju osobistego, w USA certyfikowany przez The Society of Neuro-Linguistic Programming™. Tytuł trenera biznesu uzyskał na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Współpracował z wieloma korporacjami i firmami w Polsce w zakresie szkoleń motywacyjnych, budowania umiejętności zarządzania kadrą oraz relacji międzyludzkich. Twórca Akademii Pozytywnego Myślenia skupiającej osoby zainteresowane rozwojem osobistym. Zwolennik nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży pozbawionej hierarchii, opartej na szacunku i zaufaniu. Felietonista współpracujący z wydawnictwem edukacyjnym. Na Facebooku prowadzi profil Akademia Pozytywnego Myślenia Chicago.
Prowadzi indywidualne spotkania terapeutyczne i szkolenia w zakresie budowania dobrych relacji w życiu osobistym i zarządzania zespołem w biznesie. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie informacji na adres: [email protected] w celu umówienia spotkania.
fot.Free-Photos/Pixabay.com
Reklama