Im zdrowszy sposób odżywiania się, tym większy wydaje się być mózg. Do takiego wniosku doszli badacze z Holandii. Przez 10 lat śledzili oni ponad 4200 osób w wieku o średniej 66 lat.
Uczestnicy mieli za zadanie wypełnić kwestionariusz zawierający pytania dotyczące konsumpcji blisko 400 różnych produktów. W okresie badania mierzono ich mózgi przy pomocy MRI. Odkryto, że u osób odżywiających się najbardziej zdrowo – to znaczy spożywających duże ilości owoców i warzyw, orzechów, ryb, pełnych ziaren i minimalne ilości dosładzanych napojów – objętość mózgu była największa. Stwierdzono także, że hipokamp – część mózgu odpowiedzialna za pamięć – była większa u uczestników badania stosujących najzdrowszą dietę.
Im większy mózg, tym lepiej, zważywszy na fakt, że z wiekiem organ ten się kurczy. Choć badanie nie dowiodło, że zdrowa dieta jest odpowiedzialna za większy rozmiar mózgu, to pokazało silny związek między tymi dwoma czynnikami. Autor badania, dr Meike Vernooij z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie, powiedział, że „stosowanie zdrowej diety wydaje się być odpowiednią strategią dla utrzymania, a nawet zwiększenia możliwości pamięciowych i umysłowych u osób dorosłych.”
Dr Andrew Weil – ekspert w dziedzinie medycyny holistycznej – podkreśla, że nowe odkrycie po raz kolejny potwierdza to, co przez ostatnie lata dowiedzieliśmy się na temat diety śródziemnomorskiej i jej korzyści dla mózgu. Podczas badania przeprowadzonego w 2015 r. w Hiszpanii odkryto, że zalecana w diecie śródziemnomorskiej oliwa z oliwek i orzechy spowalniała pogarszanie się funkcji poznawczych w grupie 447 zdrowych seniorów. Wcześniejsze badania obserwacyjne wykazały u osób stosujących dietę śródziemnomorską lepsze funkcjonowanie kognitywne mózgu i niższe niż normalnie ryzyko zachorowania na demencję.
Dr Weil zwraca uwagę na fakt, że występowanie Alzheimera jest wyższe niż normalnie wśród osób, których dieta jest bogata w nasycone tłuszcze (takie tłuszcze przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego w mózgu). Istnieją nieodparte dowody na to, że posiłki kompatybilne ze śródziemnomorskim sposobem odżywiania się i stosowanie przeciwzapalnej diety wspierają zdrowie nie tylko mózgu, ale całego organizmu.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot.congerdesign/Pixabay.com
Reklama