Ksiądz Sławomir Oder: lekcja patriotyzmu ważnym dziedzictwem Jana Pawla II
- 04/27/2018 04:15 PM
Bardzo ważnym dla Polaków dziedzictwem świętego Jana Pawła II jest jego lekcja patriotyzmu - powiedział PAP postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego papieża ksiądz Sławomir Oder. W piątek mijają 4 lata od kanonizacji Jana Pawła II.
"Dla nas szczególnie ważne i aktualne znaczenie, w związku ze stuleciem niepodległości, powinno mieć to czym był patriotyzm według Jana Pawła II"- powiedział ksiądz Oder, który pełni obecnie funkcję wikariusza sądowego Trybunału Zwyczajnego diecezji rzymskiej.
Mówiąc o podejściu papieża do patriotyzmu stwierdził, że rozumiał on to jako "umiłowanie ojczyzny, narodu, tradycji, ale nie w sensie nacjonalistycznym lecz świadomości bogactwa, jakie niesie ze sobą dziedzictwo całej Europy".
"U Jana Pawła II bardzo istotną kwestią , jeśli chodzi o przeżywanie patriotyzmu, jest zawsze szacunek dla drugiego człowieka, poszanowanie jego godności"- dodał ks. Oder.
"Gdy dzisiaj zastanawiamy się, w jaki sposób przeżywać ten patriotyzm, to Ojciec Święty wskazuje z jednej strony na poszanowanie wspólnego dziedzictwa, ale również na postawę otwarcia na zewnątrz, na wspólny europejski dom, a zarazem możliwość budowy polityki w duchu szacunku dla godności każdego człowieka i troski o dobro wspólne" = powiedział ks. Oder.
Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego przypomniał, że papież wskazywał wzory "świętych- patriotów".
Zauważył też: "Kiedy Jan Paweł II przyjeżdżał do naszej ojczyzny, to w swych rozważaniach historycznych mówił o wkładzie świętych w utrzymanie dziedzictwa, któremu na imię Polska, polskości i patriotyzmu".
"Święci to byli ludzie, którzy potrafili zatrzymać się nad każdym człowiekiem, zwłaszcza potrzebującym. To była świętość umotywowana koniecznością wyjścia naprzeciw potrzebom drugiego człowieka"- dodał polski ksiądz z Rzymu.
Wyjaśnił, że świętość, o jakiej mówił Jan Paweł II, "wpisuje się w troskę o drugiego człowieka i zarazem troskę o polskość".
Ksiądz Oder zwrócił także uwagę na kontynuację między pontyfikatem Jana Pawła II i Franciszka.
"Gdy dzisiaj przyjmujemy z pewną naturalnością pontyfikat Franciszka, który nam się podoba, który nas zachwyca, to należy zauważyć, że pontyfikat ten został niejako przygotowany przez wybory dokonywane przez Jana Pawła II oraz jego styl"- zaznaczył.
Jak ocenił ksiądz Oder, "to tam było to prawdziwe przejście do nowej epoki w życiu Kościoła, które dzisiaj przynosi swoje owoce również w postaci obecnej formy posługi Franciszka".
Ksiądz Oder wyraził przekonanie, że o tej kontynuacji świadczą takie inicjatywy Franciszka, jak zapowiedziany na październik synod biskupów na temat młodzieży. To, jak podkreślił, następstwo Światowych Dni Młodzieży, których pomysłodawcą był polski papież. Wśród wspólnych tematów bliskich obu papieżom wymienił podkreślanie roli kobiet w Kościele.
W wymiarze kościelnym, zaznaczył ksiądz Oder, wielkim i zawsze aktualnym dziedzictwem papieża Polaka jest orędzie miłosierdzia, przywoływane przez Franciszka.
Nawiązując do niedawno opublikowanej adhortacji Franciszka o świętości postulator zaznaczył, że i tu można odnaleźć nić łączącą obecnego papieża z polskim poprzednikiem, który również podkreślał, że każdy jest do niej powołany.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
fot.Jacek Turczyk/Epa/REX/Shutterstock
Reklama