Znalazłeś w Chicago niesamowite mieszkanie za niewiarygodną cenę. Jedyny minus – brzydkie, jasnoróżowe ściany. Bez obaw; po to jest farba. Podpisujesz umowę wynajmu, a gdy tylko dostajesz klucze, zabierasz się za malowanie jeszcze przed zaproszeniem znajomych na parapetówę. Taki był plan, ale gdy właściciel zauważa cię z puszkami z farbą, wyjaśnia jasno, że różowe ściany są tu na stałe. W umowie wynajmu jest wyraźne stwierdzenie, że mieszkania nie wolno malować. Utknąłeś teraz w mieszkaniu, którego nienawidzisz.
Ta fikcyjna historia ma służyć jako przestroga – przed podpisaniem dzierżawy powinieneś bardzo uważnie przyjrzeć się detalom związanym z wynajmem. Oto kilka kluczowych pytań, które należy zadać właścicielowi mieszkania przed podpisaniem umowy.
Ile wynosi depozyt?
Oprócz czynszu za pierwszy miesiąc najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić depozyt. Depozyt to dla właściciela zabezpieczenie w celu pokrycia szkód, jakie mogą być wyrządzone w mieszkaniu przez okres trwania wynajmu. Wymagana kwota zabezpieczenia ustalana jest przez właściciela i najczęściej jest równa czynszowi za jeden miesiąc, choć czasami właściciele mogą żądać większej sumy, która pokryje koszty ewentualnych napraw.
Co jest wliczone w czynsz?
Dowiedz się, czy w czynsz wliczone są media, czy trzeba je opłacać osobno. To wspaniałe mieszkanie, które znalazłeś, może być tanie tylko dlatego, że musisz samemu zapłacić za wszystkie użyteczności, w tym za wodę.
Kto jest odpowiedzialny za naprawy?
Jeśli twoje mieszkanie zostanie zalane z powodu dużego wycieku na wyższym piętrze, powinieneś wiedzieć, do kogo zadzwonić. Dowiedz się, czy jest osoba, która zajmuje się naprawami, czy funkcję tę pełni właściciel. Dobrze byłoby również wiedzieć, czy w takiej lub podobnej sytuacji usterki są naprawiane szybko. Możesz też zapytać, czy musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje zniszczenia twoich rzeczy, takich jak telewizor, meble i ubrania.
Czy mogę pomalować mieszkanie? Czy mogę wprowadzić jakieś zmiany?
Niektórzy właściciele są bardziej otwarci niż inni, jeśli chodzi o umożliwienie lokatorom dokonywania zmian w mieszkaniu. Powszechne jest wymaganie, aby najemcy zwyczajnie odmalowywali apartamenty do oryginalnych kolorów, gdy ich dzierżawa się zakończy. Niektórzy właściciele mają jednak bardzo surowe zasady dotyczące tego, jakie zmiany można, a jakich nie można wprowadzić do ich mieszkań. Jeśli jesteś lokatorem, który lubi zmiany, skontaktuj się z właścicielem i dowiedz się, czy twoje pomysły będą zaakceptowane.
Czy mogę mieć zwierzęta?
Jedną z najbardziej frustrujących sytuacji dla właścicieli zwierząt domowych jest znalezienie idealnego apartamentu, w którym… nie można mieć zwierząt. Upewnij się, że twój pupilek będzie mile widziany w nowym mieszkaniu.
Czy mogę podnajmować mieszkanie?
A co jeśli pracodawca wyśle cię na kilkutygodniową lub kilkumiesięczną delegację? Być może będziesz potrzebować kogoś, kto pokryje czynsz w twoim mieszkaniu, dopóki nie wrócisz. Jeśli jest szansa, że przez dłuższy czas możesz być nieobecny, dowiedz się, czy możesz tymczasowo wynająć mieszkanie komuś innemu lub czy na czas trwania umowy możesz mieć współlokatora.
Mariusz Misiewicz
jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz "Mario" Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: [email protected]
www.MisiewiczRealEstate.com
fot.Juhasz Imre/Pexels.com
Reklama