„Bezpłatne badania!” – z taką ofertą można spotkać się na lokalnych targach zdrowia, w domach dla seniorów i w ośrodkach społecznych. Badania przesiewowe, mające na celu wykrycie choroby, na ogół są przystępne i przeprowadzane przez uczciwy personel. Są łatwym sposobem zadbania o własne zdrowie. Mimo to do BBB wpłynęły zgłoszenia dotyczące oszustów, którzy posługują się przynętą bezpłatnych badań w celu kradzieży poufnych informacji osobistych od nic nie podejrzewających ofiar.
Na czym polega oszustwo?
Pojawiasz się na bezpłatnym badaniu i zostajesz poproszony o wypełnienie formularza rejestracyjnego. W formularzu znajdują się standardowe pytania, jak twoje imię i nazwisko, lecz również prośby o bardziej poufne dane, jak numer ubezpieczenia społecznego (Social Security) czy numer Medicare. W niektórych wersjach tego przekrętu fałszywi reprezentanci służby zdrowia utrzymują, że koszty badania pokryje twoje ubezpieczenie zdrowotne, a wyniki zostaną ci przesłane. Musisz tylko podać swój numer ubezpieczenia i szczegóły dotyczące polisy.
Nie daj się nabrać! Oszuści mogą posunąć się nawet do przeprowadzenia badań – zmierzyć ci ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu – tylko po to, by później użyć podanych przez ciebie informacji osobistych. Naciągacze mogą wystawić twojej firmie ubezpieczeniowej rachunek na tysiące dolarów, zystać dostęp do twoich informacji genetycznych lub po prostu skraść twoją tożsamość.
Jak chronić się przed oszustwami związanymi z darmowymi badaniami?
– Starannie chroń swoje informacje osobiste. Nie podawaj nikomu danych dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego, numeru Social Security lub informacji bankowych.
– Pamiętaj, że przyjmowanie dóbr o jakiejkolwiek wartości w zamian za usługi zdrowotne jest bezprawne. Nigdy nie podawaj informacji o sobie w zamian za „darmowe” badania.
– Nie wyrażaj zgody na testy laboratoryjne bez skierowania lekarskiego. Uchronisz w ten sposób siebie i swoje świadczenia ubezpieczenia zdrowotnego.
– Uważnie sprawdzaj korespondencję od firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli zauważysz nieautoryzowane zmiany lub koszty, natychmiast zadzwoń do swojego ubezpieczyciela.
Więcej informacji na temat oszustw dotyczących opieki zdrowotnej znajdziesz na stronie BBB.org/healthcarescam. Jak chronić się przed oszustwami związanymi z Medicare dowiesz się na stronie Medicare.gov
Jeżeli padłeś ofiarą tego typu oszustwa, możesz pomóc innym poprzez zgłoszenie skargi na stronie BBB.org/ScamTracker.
Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę firm wraz z oceną konsumentów pod adresem bbb.org, gdzie pod hasłem ScamTips znajdziesz więcej informacji na temat oszustw oraz jak ich uniknąć.
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
fot.Alterfines/Pixabay.com
Reklama