Illinois i Chicago na celowniku
„Koniec z miastami sanktuariami! Chronią przestępców, a nie ofiary. Hańbią nasz kraj i są wyśmiewane na całym świecie. Pracujemy nad dokumentami, które wstrzymują wszelkie federalne fundusze dla każdego miasta lub stanu, który pozwala na istnienie tych pułapek śmierci!!!” – napisał prezydent Trump 10 kwietnia na swojej platformie społecznościowej Truth Social.
W przypadku Chicago zagrożonych może być około 3,5 mld dolarów, których miasto spodziewa się w ramach nowych i już przyznanych federalnych grantów. Według biura burmistrza, chicagowskie przedsiębiorstwo komunikacji publicznej (CTA) liczy na 1,9 mld dol. na rozbudowę czerwonej linii kolejki, a chicagowskie szkoły publiczne (CPS) oczekują na 1,3 mld dol. finansowania przyznanego im w ubiegłym roku.
W odpowiedzi na groźbę prezydenta burmistrz Brandon Johnson wydał oświadczenie, w którym nazwał działania administracji Trumpa „bezprawną próbą odebrania mieszkańcom Chicago środków, do których mają prawo”. Zapewnił, że będzie bronił interesów miasta i dodał, że miejski departament prawny monitoruje wszelką korespondencję z administracją prezydenta Trumpa.
Jednak radny Ray Lopez z 15. okręgu uważa, że miasto powinno ponownie rozważyć zmianę rozporządzenia miejskiego „Welcoming City”, obowiązującego od 2012 r. Na podstawie tych przepisów Departament Policji w Chicago (CPD) nie współpracuje ze służbami imigracyjnymi w egzekwowaniu prawa imigracyjnego.
Radni w tym roku odrzucili propozycję, która miała wprowadzić wyjątki w przypadkach, gdy nieudokumentowani mieszkańcy są aresztowani lub skazani za sprzedaż i kupno narkotyków, prostytucję, handel ludźmi oraz „przestępstwa seksualne z udziałem nieletnich”.
„Wybieramy ochronę 2 proc. populacji, która angażuje się w działalność przestępczą, zamiast współpracować z naszymi federalnymi partnerami, aby usunąć ich z naszego miasta i kraju” – skomentował radny Lopez.
Departament Sprawiedliwości USA już na początku lutego br. zaskarżył władze Chicago, powiatu Cook i stanu Illinois za przepisy utrudniające egzekwowanie federalnego prawa imigracyjnego.
W tym przypadku, oprócz obowiązującej w Chicago uchwały „Welcoming City”, chodzi też o zapisy TRUST Act, które dotyczą całego stanu Illinois.
Tymczasem, ponad miesiąc po przesłuchaniu burmistrza Chicago Brandona Johnsona na Kapitolu, kolejnym, który może stanąć przed Kongresem USA, jest gubernator J.B. Pritzker.
Kongresowa Komisja ds. Nadzoru i Reform Rządowych (Committee on Oversight and Government Reform) 10 kwietnia wysłała pismo z zaproszeniem na publiczne przesłuchania w Kongresie w sprawie przepisów dotyczących tzw. stanów sanktuariów do gubernatora Pritzkera, gubernatora Minnesoty Tima Walza oraz gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul.
„Nazwijmy to po imieniu: to kolejne partyjne przedstawienie” – powiedział rzecznik Pritzkera w oświadczeniu.
„Ustawa TRUST Act stanu Illinois – podpisana przez republikańskiego gubernatora – jest w pełni zgodna z prawem federalnym i zapewnia, że organy ścigania mogą skupić się na wykonywaniu swoich rzeczywistych obowiązków, jednocześnie umożliwiając wszystkim członkom społeczeństwa – niezależnie od statusu imigracyjnego – czuć się komfortowo, kontaktując się z organami ścigania w celu uzyskania pomocy, zgłaszania przestępstw i współpracy w dochodzeniach” – dodał.
W 2017 roku republikański gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę zakazującą policji aresztowania kogokolwiek wyłącznie z powodu statusu imigracyjnego. Gubernator Pritzker podpisał kolejne przepisy w 2021 roku, zapewniające dodatkową ochronę.
Rzecznik dodał, że biuro gubernatora rozważa, czy Pritzker „powinien poświęcić czas ze swojego napiętego harmonogramu służby na rzecz mieszkańców Illinois, aby edukować republikanów z Izby Reprezentantów w tych sprawach”. Z opublikowanego listu do gubernatora, podpisanego przez przewodniczącego Komisji ds. Nadzoru i Reform Rządowych, Jamesa Comera, wynika, że przesłuchania gubernatorów Illinois, Minnesoty i Nowego Jorku zaplanowano na 15 maja. Pritzker ma potwierdzić w nich udział do 17 kwietnia.
Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com