Gdzie domownicy przebywają najczęściej? Gdzie odbywają się spotkania rodzinne, toczy się codzienne życie? Gdzie kawa smakuje najlepiej? Nie bez powodu kuchnia nazywana jest sercem i duszą domu. Również nie bez powodu właśnie na to pomieszczenie potencjalni nabywcy zwracają bardzo dużą uwagę.
Kiedy wystawiasz swój dom na sprzedaż, wygląd i styl kuchni może mieć bezpośredni wpływ na wartość twojej nieruchomości. W rzeczywistości, w niektórych regionach kraju inwestując w przebudowę kuchni można odzyskać ponad 80 proc. poniesionych kosztów, ponieważ aż tak wzrasta wartość nieruchomości. Mając tę świadomość, może wkrótce zdecydujesz się przeprojektować swoją kuchnię. Postępując zgodnie z kilkoma wskazówkami, proces ten będzie prostszy i pozwoli ci osiągnąć zamierzony efekt.
Przygotuj plan
Niektórzy właściciele domów realizują projekt przebudowy kuchni w oparciu o własną intuicję i doświadczenie. W jeden weekend pracują nad płytkami ściennymi, a miesiąc później decydują się położyć podłogę. Przez to wygląd twojej kuchni może być niespójny, a prawidłowe zarządzanie budżetem utrudnione. Przed przystąpieniem do realizacji jakiegokolwiek aspektu projektu najlepiej dokładnie przemyśl i przygotuj szczegółowy plan. Zacznij od wybrania wszystkich materiałów tak, aby ze sobą współgrały. Upewnij się, że dobrze do siebie pasują. Możesz nawet zamówić je wcześniej, co pozwoli ci uniknąć opóźnień w realizacji projektu.
Bez pośpiechu
Twój projekt kuchni pozostanie w domu przez wiele lat, może nawet przez dekadę lub dłużej. Przez cały ten okres będzie on miał wpływ na styl całego domu, na jego wartość i na wiele innych rzeczy. Jeśli planujesz w tym czasie sprzedaż domu, wybierz neutralne materiały i styl, które będą bardziej atrakcyjne dla większości potencjalnych nabywców. Ponadto postaw na takie rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na funkcjonalność przestrzeni. Na przykład, zastanów się, czy przeniesienie urządzeń w inne miejsca nie byłoby wygodniejsze dla sprawnego funkcjonowania w kuchni.
Budżet to podstawa
Koszty projektu przebudowy kuchni mogą wahać się od kilku do 10 tys. dol. lub więcej, w zależności od wielkości pomieszczenia, jakości udogodnień i innych czynników. Koszty mogą łatwo wzrosnąć, więc ważne jest, aby stworzyć budżet i uwzględnić w nim wszystkie wydatki. Jeśli planujesz zatrzymać istniejące urządzenia, zastanów się, czy nie byłoby warto wezwać fachowca, który dokona ich przeglądu. Zanim to jednak zrobisz, przejrzyj gwarancje i sprawdź, czy obejmują one taką usługę, bo może to znacznie obniżyć koszty projektu przebudowy i naprawy.
Zaplanuj czas domownikom
Zanim przystąpisz do realizacji projektu, pomyśl o jego zakresie i o tym, jak to wpłynie na twoje codzienne życie. Być może domowe zwierzaki powinny na czas remontu zamieszkać w garażu, aby nie plątały się budowlańcom pod nogami. Być może będziesz musiał przenieść lodówkę do garażu, aby rodzina miała do niej dostęp, kiedy będzie taka potrzeba. Zastanów się też, czy nie poprosić znajomego lub krewnego, który mieszka w pobliżu, o zabranie do siebie dzieci na kilka dni, do czasu zakończenia prac. Ze względu na to, jak często używana jest kuchnia, jej przebudowa może wprowadzić sporo zamieszania, które trzeba uwzględnić planując remont.
Znajdź środki
Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz dokonując transformacji swojej kuchni jest to, aby zabrakło ci pieniędzy w połowie projektu. Możesz skorzystać z finansowania, które jest dostępne w różnych formach i które może ci pomóc pokryć wysokie koszty remontu. Niektórzy decydują się pokryć koszty kartą kredytową, inni zaciągają krótkoterminową pożyczkę, którą będą spłacać w ratach. Jeśli masz kapitał własny w swoim domu, możesz być w stanie uzyskać do niego dostęp w drodze pożyczki na wprowadzenie ulepszeń w domu. Przejrzyj dostępne opcje finansowania w swoim banku, abyś mógł lepiej ocenić, która z nich jest dla ciebie.
Przebudowa kuchni to doskonały pomysł w przypadku starszych domów lub takich, w których brak nowoczesnego stylu. Jednak jest to poważne przedsięwzięcie i chcesz, aby projekt zakończył się bez komplikacji. Przedstawione wyżej wskazówki pomogą ci zrealizować ten projekt bez zbędnych kłopotów i opóźnień.
Tom Dudzinski
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.
fot.shadowfireart/pixabay.com
Reklama