Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 10:19
Reklama KD Market

Tradycyjne święcenie koszyczków w polskiej szkole im. I.J. Paderewskiego

Tradycyjne święcenie koszyczków w polskiej szkole im. I.J. Paderewskiego
Wielka Sobota to dzień święcenia wielkanocnych pokarmów. W kościele św. Izaaka Jourgesa zgromadzili się uczniowie ze szkoły im. I. J. Paderewskiego w Niles, by podtrzymać ten stary, piękny wielkanocny zwyczaj.

Pod bacznym okiem rodziców dzieci przygotowały ślicznie udekorowane koszyczki, w których znalazły się tradycyjne pokarmy przeznaczone do poświęcenia. Nie zabrakło w nich kolorowych jajek, cukrowego baranka, chleba, wędliny, soli, pieprzu, chrzanu i świątecznego ciasta. Dyrektor szkoły pani Christina Schneider i wychowawczyni Ewa Szczęśniak zadbały, by dzieci przybyły na tę uroczystość w pięknych strojach regionalnych.

Proboszcz Mario Pereira od lat bardzo mile wita polskich uczniów i ich rodziny. Polska szkoła, która ponownie zagościła w przyjaznych, parafialnych progach w roku 2007, zawsze może liczyć na wsparcie kapłanów, a szczególnie w okresie świąt wielkanocnych. Pokarmy poświęcił ksiądz Paweł Samborski, który specjalnie przybył z sąsiedniej parafii pw. św Johna Brebeufa. Będąc pod wrażeniem pięknych koszyczków i ich zawartości obficie skropił wodą święcona pokarmy, a następnie także dzieci, rodziców i parafian zasiadających w kościelnych ławach.

Jak powiedziała Ewa Gronkiewicz, nauczyciel wychowania przedszkolnego i koordynator do spraw katechetycznych, rokrocznie dzieci pod opieką katechetów i rodziców recytują piękne wiersze, związane ze znaczeniem Świąt Wielkiej Nocy oraz wesołe żarciki i przysłowia, wprowadzając wszystkich w radosny świąteczny nastrój.

Na zakończenie krótkiej uroczystości uczniowie złożyli życzenia wesołych świąt rodzicom, nauczycielom i wszystkim zebranym w kościele podczas święcenia pokarmów.
W ponad czterdziestoletniej historii szkoły im. I. J. Paderewskiego grono pedagogiczne zawsze przywiązywało wielką wagę nie tylko do patriotycznej postawy uczniów, ale także do religijnego wychowania najmłodszych pokoleń. Długie lata starań procentują wychowaniem młodzieży, dla której historia kraju rodziców i obrządki religijne będą wzorcem postępowania w ich rozpoczynającym się dopiero życiu.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama