Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 08:10
Reklama KD Market

Wiosenne porządki – w twoim smartfonie

Kwiecień jest miesiącem porządków – nie tylko planety, lecz również świata cyfrowego, w którym obracamy się na co dzień. Ataki hakerów są coraz powszechniejsze i obejmują coraz więcej dużych i znanych firm. Celem oszustów są już nie nasze komputery, lecz coraz częściej – nieodzowne w dzisiejszych czasach smartfony.

Niedawno ofiarą kolejnego ataku padł znany producent odzieży, obuwia i sprzętu sportowego, firma Under Armour, Inc., która ogłosiła pod koniec marca, że hakerzy włamali się do popularnej aplikacji na smartfona MyFitnessPal. Łupem cyberprzestępców padły dane około 150 milionów użytkowników aplikacji.

Według firmy Under Armour, w ręce nieznanej strony trzeciej wpadły nazwy użytkowników, adresy e-mailowe i hasła, nawet te mocne, uważane za bezpieczne. Firma zapewnia, że naruszenie danych nie dotyczy identyfikatorów rządowych (typu numery Social Security, numery tablic rejestracyjnych) oraz numerów kart kredytowych. Przedsiębiorstwo współpracuje z firmą zabezpieczającą dane oraz z władzami prowadzącymi śledztwo w sprawie ataku hakerskiego.

Użytkownicy aplikacji zostali zawiadomieni o krokach, jakie mogą podejmować, np. zmiana hasła. Firma ostrzega również, by nie otwierać linków i załączników przesyłanych w krążącym fałszywym e-mailu. Jeżeli otrzymasz tego typu wiadomość – natychmiast ją usuń. Dodatkowe informacje dla użytkowników MyFitnessPal oraz podobnych aplikacji gromadzących dane dostępne są na stronie internetowej https://content.myfitnesspal.com/security-information/FAQ.html

BBB we współpracy z National Cyber Security Alliance oferuje następujące wskazówki w celu ochrony przed mnożący się atakami cyberprzestępców.

– Chroń swój smartfon za pomocą hasła. Rozważ dodatkowe opcje zabezpieczeń, np. odciski palców.
– Używaj mocnych i różnych haseł do każdej strony i aplikacji, której używasz.
– Zainwestuj w program zabezpieczający twój smartfon (na kształt programu antywirusowego w komputerze)
– Wyłączaj funkcje, z których nie korzystasz w danej chwili. Stale włączone WiFi, GPS, Bluetooth – to zachęta i ułatwienie dla hakerów, próbujących włamać się do twojego telefonu. Przy okazji zaoszczędzisz na baterii.
– Nie przechowuj haseł dostępowych i innych ważnych informacji w telefonie.
– Jeżeli korzystasz z funckji GPS i Bluetooth w wypożyczonym pojeździe, pamiętaj, aby wykasować dane, zanim oddasz samochód. Poproś o pomoc, jeśli nie wiesz, jak to zrobić.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie BBB.org pod hasłem IdentityTheft oraz Passwords.

Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę firm wraz z oceną konsumentów pod adresem bbb.org, gdzie pod hasłem ScamTips znajdziesz więcej informacji na temat oszustw oraz jak ich uniknąć.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat. Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org.
Polub nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie.

 

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

fot.rawpixel/pixabay.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama