Planujesz letnie wojaże, wielkanocny wyjazd, a może po prostu zdecydowałeś, że czas na małe wakacje? Pamiętaj, aby planować wcześnie – nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również unikniesz ryzyka padnięcia ofiarą oszustów.
Ulubionym celem oszustów są osoby poszukujące superokazji w internecie. Oferują im niezwykle kuszące pakiety wakacyjne po nierealistycznie niskich cenach. Pamiętaj, sprawdzone biura podróży, agentów oraz wiarygodnie strony internetowe można znaleźć na stronie BBB.org.
Nie pozwól oszustom zakłócić zasłużonego i długo oczekiwanego urlopu. Aby zapewnić sobie beztroskie wakacje, skorzystaj z następujących wskazówek zebranych przez BBB:
Planuj zawczasu. Daj sobie czas na poszukiwania hotelu, lotu i zebranie informacji na temat okolicy, w której się zatrzymasz. Im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym większe szanse na znalezienie dobrej oferty, a jednocześnie uniknięcie wyprzedania rezerwacji. Wczesne rezerwacje to również gwarancja ceny, która pójdzie w górę, im bliżej sezonu świątecznego lub wakacyjnego.
Nie odpowiadaj na niezamawiane e-maile i nie otwieraj wyskakujących na ekranie reklam oferujących pakiety wakacyjne. To jedne z ulubionych narzędzi oszustów.
Unikaj wprowadzania w wyszukiwarce ogólnych sformułowań typu „best deals”. W wielu przypadkach zaprowadzi cię to na strony internetowe, które choć wyglądają oficjalnie, stworzone są z myślą o zdarciu z ciebie pieniędzy.
Nie daj się nabrać na telefony i listy zawiadamiające o wygraniu wycieczki, ani na strony internetowe oferujące ceny zbyt niskie, by były prawdziwe. Łatwo składać obietnice i oferty, lecz w ostateczności konsument pozostaje bez wakacji i… bez pieniędzy.
Poproś znajomych lub krewnych o polecenie sprawdzonego agenta lub biura podróży, z których korzystali, lub bezpłatnie przeszukuj naszą bazę firm pod adresem bbb.org
Poproś o szczegóły na piśmie. Zanim dokonasz ostatecznej zapłaty, zdobądź wszystkie szczegóły wycieczki na piśmie. Powinny się tam znaleźć całościowe koszty, ograniczenia, kary za odwołanie, nazwy linii lotniczych i hoteli. Zapoznaj się z indywidualnymi przepisami – hotelu, linii lotniczych, biura podróży lub serwisu internetowego – dotyczącymi zwrotów.
Pomyśl o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie pokrywa odwołanie podróży z przyczyn zdrowotnych. Są różne poziomy ubezpieczenia, w zależności od planu. Zadawaj dużo pytań i zawsze czytaj mały druczek.
Płać kartą kredytową. Oferuje ona ochronę konsumencką, jakiej nie dają inne formy płatności.
Bez względu na to, gdzie podróżujesz, weź pod uwagę następujące środki ostrożności podczas twojej nieobecności:
- Wstrzymaj się z publikowaniem postów i zdjęć z wakacji w mediach społecznościowych do czasu, aż powrócisz z wakacji. Zdradzanie szczegółów dotyczących twojej nieobecności w domu jest niemądre i może zachęcić złodziejów.
- Zapoznaj się z polisą ubezpieczeniową. Jeżeli na czas twojej nieobecności nikogo nie będzie w domu, upewnij się, że znasz swoje obowiązki w ramach polisy ubezpieczeniowej. Niektóre z nich nie pokrywają szkód wyrządzonych, gdy nikt nie dogląda domu przez określony czas.
- Zostaw kopię planu podróży zaufanej osobie – krewnemu lub przyjacielowi. Dołącz telefon, pod którym będziesz dostępny oraz dane współtowarzysza podróży.
- Weź ze sobą mapę! Choć w dzisiejszych czasach polegamy głównie na smartfonach i GPS-ach, zabranie ze sobą mapy lub wydruku wskazówek dotyczących drogi może się przydać zwłaszcza na obszarach ze słabym zasięgiem.
- Unikaj podróżowania samemu. Stosuj system dwójkowy i zawsze trzymaj się blisko kogoś.
Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę firm i oceny konsumentów pod adresem bbb.org
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.
BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat. Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org.
Polub nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
fot.Pexels.com