Pediatrzy biją na alarm. Według nich zakłócenia snu to zbyt często ignorowany czynnik otyłości u młodych ludzi. Dzieci, które śpią za krótko, więcej jedzą, a to zaburza ich metabolizm. Eksperci twierdzą, że nawet kilka źle przespanych nocy zwiększa ryzyko rozwinięcia się nowotworów związanych z otyłością, w tym raka wątroby i jajników.
Według Centrum Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) od lat 70. ubiegłego wieku liczba otyłych dzieci wzrosła w Stanach Zjednoczonych trzykrotnie. Obecnie otyłe jest jedno na pięć dzieci. Nowe badanie wykazało bezpośredni związek między ilością snu a wagą. Na jego poczet naukowcy z Massey Cancer Center na Commonwealth University w Wirginii śledzili całodobowe rytmy snu-czuwania u 120 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 19. roku życia, obserwując przy tym ich nawyki żywieniowe.
Dzieci były poddawane testowi „jedzenia przy braku głodu” – miały zjeść posiłek i zgłosić, gdy najadły się do syta. Następnie badacze analizowali dane na temat ilości zjedzonego przez dzieci pokarmu. Odkryli, że mniejsza liczba godzin snu wiązała się z wyższym wskaźnikiem masy ciała w wieku rozwojowym (BMI z-score) i większym obwodem w pasie. (BMI z-score to miara tkanki tłuszczowej w organizmie w oparciu o wiek i płeć dziecka). Okazało się też, że każda dodatkowa godzina snu wpływała na spadek BMI z-score i zmniejszenie talii.
Stwierdzono również, że dzieci, które w ciągu dnia pozostawały aktywne, spożywały więcej kalorii podczas testu „jedzenia przy braku głodu”. Cykl sen-czuwanie ma także ścisły związek z florą bakteryjną w jelitach: mała ilość snu wpływa niekorzystnie na przemianę materii.
– Dziś wiele dzieci nie śpi tyle godzin, ile powinno spać. Istnieje wiele czynników, które prowadzą do przerywanego, fragmentarycznego snu, m.in. ekrany urządzeń elektronicznych w sypialni. Długotrwałe zakłócenia snu są czynnikiem ryzyka rozwoju otyłości. A ponieważ istnieje silne powiązanie między otyłością a wieloma rodzajami nowotworów, zapobieganie dziecięcej otyłości jest w moim przekonaniu zapobieganiem rakowi – powiedział główny autor badania dr Bernard Fuemmeler.
National Sleep Foundation rekomenduje 9 do 11 godzin snu dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat, 8 do 10 godzin snu dla nastolatków oraz 7 do 9 godzin snu dla osób powyżej 18 roku życia.
Według CDC poza przybieraniem na wadze, zbyt krótka ilość snu zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i depresji.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot.Foodie Factor/Pexels.com
Reklama