Oszuści z Illinois ujęci po 12 latach
Poszukiwano ich od dwunastu lat. Ofiarami ich oszustw finansowych byli emeryci, znajomi, a nawet członkowie rodziny. Małżeństwo z Illinois wykorzystując tzw. schemat Ponziego zgromadziło miliony dolarów wykorzystując je na luksusowe życie...
- 05/07/2012 11:00 PM
Poszukiwano ich od dwunastu lat. Ofiarami ich oszustw finansowych byli emeryci, znajomi, a nawet członkowie rodziny. Małżeństwo z Illinois wykorzystując tzw. schemat Ponziego zgromadziło miliony dolarów wykorzystując je na luksusowe życie.
Nelson Grant Hallahan i Janet Hallahan w minioną sobotę zostali zatrzymani przez oficerów U.S. Marshal w Arizonie. W ich ujęciu pomógł anonimowy telefon od osoby, która dzień wcześniej rozpoznała poszukiwaną od lat parę w programie telewizyjnym "America's Most Wanted".
Małżeństwo z Peoria w stanie Illinois nie pojawiło się w sądzie federalnym w styczniu 2000 roku na ogłoszeniu wyroku dotyczącego oszustw finansowych, których się dopuszczało przez lata. W chwili ucieczki na swoim koncie mieli ponad 1,2 mln.dol. pochodzących od inwestorów. Hallahanowie wykorzystywali tzw. schemat Ponziego polegający na tym, że pierwszym wpłacającym obiecywali znaczne zyski z udziałów w salonie opalającym, po czym rzekomy profit był sfinansowany pieniędzmi napływającymi od nowych inwestorów. Oszuści namawiali do inwestowania, mimo iż sprzedali należący do nich salon. Zgromadzone w ten sposób pieniądze wykorzystywali na kupno markowych ubrań, biżuterii, drogich samochodów i jachtów.
65-latni Nelson Grant Hallahan i 54-letnia jego żona zostali zatrzymani w niewielkiej miejscowości Tonopah około 80 km od Phoenix. Śledczy przypuszczają, że para ukrywała się w Arizonie od kilku lat. Aresztowań dokonano w dwóch domach, bowiem małżeństwo od pewnego czasu żyło w separacji. U.S. Marshal nie ujawnia czy udało się skonfiskować jakieś pieniądze, które miałyby szanse wrócić do poszkodowanych.
Nazwa Ponzi scheme pochodzi od nazwiska Charlesa Ponzi, który w latach 20-tych XX wieku dopuścił się ogromnych nadużyć finansowych polegających na tym, że pierwszym wpłacającym obiecywał znaczne zyski, po czym rzekomy profit był sfinansowany pieniędzmi napływającymi od nowych inwestorów. Stworzona w ten sposób piramidka oszustwa wykorzystana została m.in przez Bernarda Madoffa, który odsiaduje wyrok 150 lat więzienia.
MB
Reklama