Koniec roku to nie tylko okazja do podsumowań i formułowania planów na nowy rok. Media konkurują też pomiędzy sobą, publikując wszelkiego rodzaju listy i rankingi. 19 grudnia, jeszcze przed Bożym Narodzeniem, magazyn „Forbes” opublikował „Best Countries for Business 2018”, czyli ranking państw najbardziej przyjaznych dla biznesu. W tegorocznym rankingu, mimo Brexitu, pierwsze miejsce zdobyła Wielka Brytania. Na drugim miejscu już po raz trzeci z rzędu znalazła się Nowa Zelandia. Stany Zjednoczone awansowały z 23. na 12. pozycję.
Ranking „Forbesa” oparty jest na danych instytucji takich jak Freedom House, Heritage Foundation, Property Rights Alliance, ONZ, Transparency International, World Bank Group, Aon, Marsh & McLennan i World Economic Forum opublikowanych w r. 2017 na podstawie danych głównie z 2016. Ciekawe, czy i w jakim stopniu rezultaty polityki gospodarczej pierwszego pełnego roku administracji Trumpa wpłyną na pozycję USA w rankingach „Forbesa” i innych, które publikowane będą w roku 2018.
W tegorocznej klasyfikacji 153 państw brano pod uwagę 15 czynników takich jak prawo własności, innowacyjność, podatki, technologia, korupcja, wolność (osobista, handlu i finansowa), biurokracja i bezpieczeństwo inwestycji. Już chociażby dzięki niedawno przyjętej reformie systemu podatkowego warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w USA w r. 2018 ulegną znacznej poprawie. Dotychczasowy amerykański podatek od biznesu w wysokości 35 proc. był najwyższy ze wszystkich państw rozwiniętych. Nowa stawka na poziomie 21 proc. będzie jedną z najniższych.
Podczas gdy rezultaty reformy podatkowej powinny dać się wyraźniej odczuć za rok, już w drugiej połowie r. 2017 dało się zauważyć pozytywny wpływ na gospodarkę spowodowany zmianą przepisów. W pierwszych tygodniach urzędowania Trump wydał polecenie, by agencje rządowe zamierzające opublikować jeden nowy przepis zidentyfikowały dwa inne, które można wyeliminować bez naruszenia obowiązującego prawa. Okazało się, że według danych z końca września br. było to możliwe w proporcji 22 do 1: w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku White House Office of Information and Regulatory Affairs zdołał wyeliminować 67 istniejących przepisów i ustanowić tylko trzy nowe. Eksperci twierdzą, że to w dużym stopniu dzięki temu właśnie wzrost gospodarczy USA w ostatnich kwartałach tego roku osiągnął poziom ponad trzech procent. Pozostaje mieć nadzieję, że w połączeniu z odciążeniem podatkowym taki i wyższy jeszcze poziom wzrostu będzie utrzymywał się na dłuższą metę.
Dzięki reformom regulacji i podatków w przyszłorocznym rankingu państw najbardziej przyjaznych dla biznesu USA mają zatem szanse awansować do pierwszej dziesiątki, a może nawet i piątki. Dobrze jednak zwrócić uwagę, że obciążenie podatkowe i biurokratyczne brane były w rankingu „Forbesa” pod uwagę na równi z czynnikami takimi jak wolność handlowa i ryzyko polityczne. A w kwestii handlu dotychczasowe sygnały i retoryka Białego Domu nie rokują jednak najlepiej. Natomiast w odniesieniu do ryzyka politycznego demokraci w roku wyborczym raczej nie będą zabiegać o to, by było stabilnie i łatwo dla rządzących. Jednak duża szansa na pierwszą dziesiątkę jest.
Tymczasem poniżej pierwsza piętnastka tegorocznego rankingu oraz pozycja Polski:
Bogdan Pukszta
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:
City Inspections – Ask Questions, Get Answers (Bezpłatna sesja informacyjna, podczas której przedstawiciele kilku departamentów udzielają wskazówek, jak poprawnie prowadzić działalność gospodarczą i jak przygotować biznes do kontroli)
środa, 10 stycznia, 15.00 – 16.30
121 N. La Salle St., ratusz – sala nr 805, Chicago, IL
Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086
Business Funding Made Easy (Bezpłatne seminarium dla przedsiębiorców nt. źródeł finansowania przedsiębiorstw)
piątek, 12 stycznia, 9.30 – 11.00
121 N. La Salle St., ratusz – sala nr 805, Chicago, IL
Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086
European Professional Networking (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)
środa, 17 stycznia, 17.30 – 19.30
InterContinentalChicago, 505 N. Michigan Ave., Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]
fot.Kiko Huesca/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Reklama