Najbardziej zanieczyszczone miasta Ameryki
Przy sporządzaniu listy brano pod uwagę zanieczyszenie wdychanego powietrza kurzem, dymami, pyłkami, metalami i kwasami. Przeanalizowano także liczbę pacjentów z chorobami układu krążenia oraz stopień zanieczyszczenia ozonem (O3), który przy wysokim stężeniu może powodować problemy płucne. Pierwsze miejsca należą...
- 04/26/2012 06:57 PM
Przy sporządzaniu listy brano pod uwagę zanieczyszenie wdychanego powietrza kurzem, dymami, pyłkami, metalami i kwasami. Przeanalizowano także liczbę pacjentów z chorobami układu krążenia oraz stopień zanieczyszczenia ozonem (O3), który przy wysokim stężeniu może powodować problemy płucne. Pierwszych pięć miejsc należy do Kalifornii.
Najgorzej jest w Bakersfield - mieście położonym o około 180 km na północny zachód od Los Angeles. Miasto leżące w hrabstwie Kern liczy 839 631 tys. mieszkańców, zanotowano w nim 173 566 przypadków chorób układu krążenia. To właśnie tu znajduje się kalifornijskie zagłębie naftowe położone w dolinie San Joaquin. Powietrze zanieczyszczają także fabryki i spaliny wydalane przez samochody. Dochodzą do tego częste pożary terenów leśnych, które sprzyjają powstawaniu smogu. Specjaliści podkreślają, że tak zanieczyszczone powietrze może być równie groźne dla płuc, jak palenie papierosów. Bakersfield od kilku lat znajduje się na pierwszym miejscu na liście 10 najbardziej zanieczyszczonych amerykańskich miast.
Drugim najbardziej zanieczyszczonym obszarem miejskim w USA jest Hanford, także w Kalifornii. Jego populacja wynosi 152 982, zaś liczba pacjentów z chorobami krążenia sięgnęła 31 019 osób. Do Hanford położonego także w dolinie San Joaquin dociera zanieczyszczone powietrze z sąsiedniego Fresno (5 miejsce na liście), znanego z unoszącego się nad nim smogu. Duża ilość starych samochodów, którymi poruszają się mieszkańcy Hanford nie poprawia sytuacji. Władze miasta rozpoczęły program bezpłatnego przeprowadzania testu spalin Właściciele aut, których samochody nie przeszły testu otrzymują 500-dolarowy kupon na przeprowadzenie przeglądu i ustawienie zaworów.
Władze Kalifornii od kilku lat walczą o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez samochody osobowe o 30 proc.. W stanie tym obowiązuje najbardziej restrykcyjne w całej Ameryce prawo dotyczące emisji spalin.
Los Angeles, gdzie mieszka prawie 17,8 mln osób zajmuje na liście trzecie miejsce. Liczba osób z chorobami krążenia przekroczyła 4 mln. Na obszarze tym notowane jest niebezpiecznie wysokie stężenie ozonu w powietrzu. Problemem Los Angeles są nie tylko miliony samochodów na drogach, ale także spaliny ze statków w tym jednym z najbardziej ruchliwych portów położonym na zachodnim wybrzeżu USA.
W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych amerykańskich miast znalazły się jeszcze dwa inne kalifornijskie obszary miejskie: Visalia (4) i Fresno (5). W zestawieniu kolejnych pięć miejsc należy do miast położonych w innych stanach. Są to: Pittsburgh w Pensylwanii (6), Phoenix w Arizonie (7), Cincinnati w Ohio (8), Louisville w Kentucky (9) i Filadelfia w Pennsylvanii (10).
mb
Reklama