Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 13:24
Reklama KD Market

Od lipca 2019 r. Haitańczycy nie będą chronieni przed deportacją



Specjalny status Haitańczyków w USA, chroniący ich przed deportacją, a obowiązujący od 2010 r., gdy Haiti nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, straci moc prawną w lipcu 2019 r. - ogłosił w poniedziałek Biały Dom. W USA cieszy się nim ok. 59 tys. Haitańczyków.

Przeprowadzona na zlecenie prezydenta Donalda Trumpa "ocena stanu odbudowy i poprawy warunków życiowych na Haiti, skłania do wniosku, że powrót Haitańczyków, którzy znaleźli schronienie w USA, jest już w pełni bezpieczny" - głosi oświadczenie opublikowane w poniedziałek przez Biały Dom.

Jak wyjaśniono, 18-miesięczny okres przejściowy został wprowadzony po to, aby haitańskie władze mogły przygotować się na powrót swych obywateli. Począwszy od lipca 2019 r. cofnięte zostaną bowiem zezwolenia na pobyt czasowy Haitańczyków w USA - powiedział podczas konferencji prasowej przedstawiciel Białego Domu.

W 2010 r. po trzęsieniu ziemi na Haiti 59 tys. Haitańczyków otrzymało prawo czasowego pobytu w USA. Po objęciu najwyższego urzędu w państwie, amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział gruntowną analizę i rewizję specjalnego statusu Haitańczyków.

Wielu z nich, starając się uprzedzić niekorzystne dla siebie decyzje władz, szuka obecnie azylu m.in. w Kanadzie, gdzie od miesięcy rośnie liczba nielegalnych imigrantów

Według danych CBSA w 2016 r. złożono tam 7023 wniosków o azyl (w 2013 r. - 2987). Większość wniosków złożono w dwóch prowincjach, Ontario i Quebecu. W pierwszym półroczu br. zarejestrowano 4345 osób ubiegających się o azyl w Kanadzie, z czego 3350 przekroczyło granicę amerykańską z Kanadą w Quebecu. Większość z nich to Haitańczycy.

Między Kanadą a USA obowiązuje umowa o bezpiecznym kraju trzecim, na mocy której osoby starające się o status uchodźcy muszą złożyć wniosek azylowy w pierwszym kraju, w którym się znajdą; najczęściej są to USA.

Jednak obecnie wiele osób szuka azylu w Kanadzie, wiedząc, że mogą liczyć na wstępną rozmowę z urzędnikami. Tegoroczny limit przyjmowania uchodźców przez Kanadę to ponad 43 tys. osób. (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama