Powyborcza fala optymizmu w ubiegłym roku spowodowała, że wpływy ze sprzedaży w listopadzie i grudniu, tzn. w okresie świątecznym 2016 r. były o 4 proc. większe niż w r. 2015. W tym roku, Krajowa Federacja Handlu Detalicznego (National Retail Federation) zapowiada, że wpływy ze sprzedaży w okresie świątecznym wzrosną o 3,6 – 4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, generując 682 miliardy dolarów dochodu. Szacuje się, że przeciętny konsument w tym roku wyda 967,13 USD na swoje świąteczne zakupy, 3,4 proc. więcej niż w r. 2016. Jak już jednak niedawno informowaliśmy, najnowszy, z października br. wskaźnik ufności konsumenta odnotowany został na poziomie 125,9, najwyższym od prawie 17 lat. Tak wysoki poziom optymizmu konsumenckiego niewątpliwie wpłynie na wielkość zakupów w rozpoczynającym się okresie świątecznym. Są więc powody, by przypuszczać, że tegoroczne wpływy ze sprzedaży w okresie świątecznym będą jeszcze większe niż względnie konserwatywne prognozy Federacji Handlu.
Okres świątecznych zakupów w USA, którego tradycyjnym początkiem od 1932 r. jest Czarny Piątek, ma ogromne gospodarcze znaczenie i wyczekiwany jest z nadzieją szczególnie gdy gospodarka próbuje wyjść z kryzysu lub zastoju. Teraz, spora i coraz większa ilość konsumentów, nie mogąc doczekać się piątku, robi zakupy już w Dzień Dziękczynienia, a oprócz Czarnego Piątku, mamy Cyber Monday, czy jak niektórzy wola, Amazon Prime Day. Biorąc pod uwagę, że robienie zakupów przez Internet zyskuje na popularności, pewnie lada rok sprzedaż w ten dzień będzie większa niż w Czarny Piątek. Wpływ Internetu na zakupy nie ogranicza się jednak do Cyber Monday. Wielu z nas, nawet jeśli nie dokonuje zakupu przez Internet, na stronach internetowych robi rozeznanie przed wybraniem się do sklepu. Dodatkowo, Czarny Piątek ma konkurencję w postaci Small Business Saturday, soboty wsparcia małej przedsiębiorczości.
Robienie zakupów świątecznych w niekoniecznie dużych sklepach i firmach blisko miejsca zamieszkania to jedna z najnowszych koncepcji, zapoczątkowana w 2010 r. przez American Express i usankcjonowana rezolucją Senatu USA w 2011 r. Ponieważ znakomita większość punktów sprzedaży detalicznej (w stanie Illinois 1,2 mln podmiotów gospodarczych, czyli 99,6 proc. wszystkich) to mała przedsiębiorczość, zupełnie naturalnie, robiący zakupy w pierwszą sobotę po Thanksgiving wspierają małe firmy. W ubiegłym roku w sobotę 26 listopada na zakupy wybrało się około 112 mln mieszkańców USA. A wpływy ze sprzedaży w drobnych biznesach w tym dniu oszacowane zostały na 15,4 miliarda USD.
Biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik pewności konsumentów, można spodziewać się, że tegoroczne rezultaty, tak pod względem ilości klienteli, jak i wysokości wpływów ze sprzedaży w sklepach i innego rodzaju biznesach z drobnego sektora, będą dużo większe niż rok temu.
Jednak jednym z głównych celów ustanowienia Small Business Saturday była też zachęta do tego, by był to dzień wsparcia firm, które funkcjonują w dzielnicach czy okolicach zamieszkania klientów, aby był to dzień poparcia lokalnych przedsiębiorstw. W związku z tym, oprócz American Express i federalnej agencji Small Business Administration, sobotę małych firm promują także coraz częściej lokalne izby gospodarcze.
Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC) nie ma ani dzielnicowych, ani municypalnych granic w związku z tym jej oferta się znacznie szersza, o czym będzie można się przekonać w sobotę, 25 listopada. Namawiamy, by przez cały okres świąteczny pamiętać o „swoich” i dokonywać zakupu produktów lub usług w sklepach, firmach i restauracjach zrzeszonych w PACC, ogłaszających się w „Dzienniku Związkowym” lub na inne sposoby związanych z polonijną lokalną społecznością.
Aby ułatwić zakupy, poniżej lista najpopularniejszych kategorii produktów, które amerykańscy konsumenci chcieliby otrzymać w prezencie, sporządzona na podstawie sondażu przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu przez Prosper Insights & Analytics dla Federacji Handlu (NRF):
Karty podarunkowe i certyfikaty: 61 proc.
Odzież: 55 proc.
Książki i inne media: 39 proc.
Produkty i akcesoria elektroniczne: 33 proc.
Dekoracje i wyposażenie domowe: 24 proc.
Biżuteria: 23 proc.
Higiena osobista i kosmetyki: 21 proc.
Sport i wypoczynek: 20 proc.
Narzędzia do napraw i udoskonalania domu – 18 proc.
Inne: 6 proc.
Bogdan Pukszta
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku, PACC poleca następujące okazje:
Instagram This (Bezpłatna interaktywna sesja informacyjna dla właścicieli nowych małych i średnich firm na temat użycia Instagramu jako kanału promocji w marketingowym planie firmy)
piątek, 17 listopada, 9.30 – 11.00
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub em [email protected]
Gift From Mongolia Exhibition (Wystawa i prezentacja popularnych naturalnych i organicznych produktów z Mongolii przeznaczonych na rynek amerykański)
24 - 28 listopada
Mongolian Products Expo Center, 5251 N. Harlem Ave., Chicago
Dodatkowe informacje: [email protected] lub (773) 774-3283
PACC Member Appreciation Holiday Event (Podczas imprezy, oprócz miłego towarzystwa członków i sympatyków PACC, pyszny poczęstunek, specjalni goście i inne atrakcje. Wstęp wolny dla członków PACC, 25 dol. pozostali)
wtorek, 12 grudnia, 18.00
Gale Street Inn, 4914 N. Milwaukee Ave., Chicago
Dodatkowe informacje i rezerwacja: polishamericanchamber.org lub (773) 205-1998
European Business Networking Event (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; oplata 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)
środa, 20 grudnia, 17.30 – 19.30
InterContinentalChicago, 505 N. Michigan Ave., Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em [email protected]
Reklama