Profesor i seryjny morderca na święcie dziesiątej muzy w Chicago
- 11/12/2017 04:21 PM
Pozostał już tylko rok do obchodów okrągłej rocznicy, największej poza Polską, cyklicznej imprezy promującej film polski i jednocześnie jednego z największych przeglądów filmowych w Chicago.
W sobotę, 4 listopada w najnowocześniejszym kompleksie kinowym w kraju (AMC Rosemont 18, 9701 Bryn Mawr Ave. w Rosemont) ruszyła pełną parą 29. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Po ilości znakomitych gości, przedstawicieli kultury i sztuki oraz publiczności szczelnie wypełniającej salę podczas otwarcia śmiało można stwierdzić, że festiwal ma się dobrze, a upływ lat wychodzi mu na dobre.
Podczas gali obecni byli goście z Polski: reżyser Krzysztof Zanussi, reżyser Krzysztof Lang, reżyser Jan Kidawa-Błoński, aktor Andrzej Chyra, producenci Jacek Kulczycki, Magdalena Zimecka oraz Edyta Wróblewska, którzy otrzymali kwiaty i gromkie brawa podczas wspólnego pojawienia się na scenie.
Ceremonię otwarcia 29. Festiwalu Filmu Polskiego uświetnił występ młodej i utalentowanej Karoliny „Kaeyra” Baran. W duecie z przyjacielem Pascalem Pahlem wykonała „Dumkę na dwa głosy”, przedstawiła kilka utworów własnych i zakończyła występ kołysanką z repertuaru Adolfa Dymszy i Eugeniusza Bodo „Ach, śpij kochanie”. Po części artystycznej nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu.
Wprowadzający w arkana trudnych pojęć filmowych, a jednocześnie konferansjer tego wieczoru Zbigniew Banaś zaprosił do mikrofonu dyrektor festiwalu Ewę Domaradzką. Szefowa, witając gości i widzów, przypomniała osobę współzałożyciela Society for Arts, wybitnego męża stanu, eksperta światowej polityki, niemalże od początku wspierającego idee Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce – profesora Zbigniewa Brzezińskiego. Podkreśliła, że to jego pamięci dedykowany jest tegoroczny 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Zaproszony do mikrofonu Krzysztof Kamyszew z Society for Arts nie omieszkał wspomnieć o edukacyjnej roli kina, które w obecnych czasach być może staje się jedynym narzędziem kształtowania młodych pokoleń. Podkreślił, że poza granicami kraju to festiwal filmowy, z dorobkiem tak wielu lat, staje się elementem edukacji na stałe wpisującym się w życie Polaków w Ameryce.
Po zakończeniu oficjalnego powitania Krzysztof Kamyszew poprosił o odebranie zeszłorocznej nagrody specjalnej „Skrzydeł” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską, obecnego tego wieczoru na sali, znakomitego polskiego reżysera, scenarzystę i producenta filmowego profesora Krzysztofa Zanussiego.
Filmem wieczoru otwierającym festiwal filmowy był dramat kryminalny oparty na faktach „Ach, śpij kochanie” w reżyserii Krzysztofa Langa opowiadający historię polskiego seryjnego zabójcy terroryzującego Kraków lat pięćdziesiątych. W postać „przystojnego Władzia” wcielił się Andrzej Chyra. Po filmie licznie zebrana publiczność wzięła udział w dyskusji z reżyserem, głównym aktorem i producentami. Wśród wielu pytań, i tych dotyczących ścieżki dźwiękowej towarzyszącej filmowi czy też cyfrowej postprodukcji, było jedno wyjątkowe. Osoba z widowni zapytała Andrzeja Chyrę, czy przygotowując się do roli Władysława Mazurkiewicza, oglądał wcześniej mistrzowską grę Anthony’ego Hopkinsa jako Hannibala Lectera.
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce to niewątpliwie wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmuje nie tylko licznie przybyłe osoby ze środowiska polonijnego, ale przede wszystkim tych, którym leży na sercu szeroko rozumiane dobro kultury polskiej.
Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski
W czasie uroczystego przyjęcia poprzedzającego galę otwarcia, w galerii Society for Arts, odbyło się oficjalne otwarcie wystawy fotograficznej znakomitego filmowca i fotografa Krzysztofa Ptaka (1954–2016). Zaprezentowane fotografie można oglądać we wszystkie dni trwania festiwalu.
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce potrwa do 18 listopada. Zostanie zaprezentowanych ponad 70 polskich filmów – fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Filmy prezentowane będą w AMC Rosemont 18, Facets Cinematheque oraz The Society for Arts. Pełen program imprezy znajduje się na stronie www.pffamerica.com, a wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel. 773-486-9612.
Reklama