Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:02
Reklama KD Market

Gospodarka rok po wyborach



Latem ubiegłego roku waszyngtoński think tank Pew Research Center opublikował listę najważniejszych problemów z punktu widzenia amerykańskich wyborców. Na pierwszym miejscu znalazła się ekonomia, której poprawę 84 proc. uprawnionych do głosowania uznało za „bardzo ważną”. Kolejne miejsca na liście zajęły: terroryzm (80 proc.), polityka zagraniczna (75 proc.), opieka zdrowotna (74 proc.), polityka dotycząca posiadania broni palnej (72 proc.), a na szóstym miejscu imigracja (70 proc.). Za kilka dni minie dokładnie rok od dnia, kiedy Donald Trump został wybrany na 45. prezydenta USA. Z najnowszych danych wynika, że wyborcy, dla których stan gospodarki był najważniejszy, mogą mieć powody do zadowolenia.

Opublikowany właśnie (1 listopada 2017 r.) raport przygotowany przez Automatic Data Processing wskazuje, że w październiku amerykańskie firmy i instytucje w sektorze prywatnym stworzyły 235 tys. nowych miejsc pracy, o 45 tys. więcej niż przewidywali ekonomiści. Możliwe, że tak duży przyrost zatrudnionych w sporym stopniu związany był z zapotrzebowaniem na pracowników w odbudowie tych części kraju, które doznały huraganowych zniszczeń. Ciekawe też, czy dane te zostaną potwierdzone przez US Bureau of Labor Statistics w miesięcznym raporcie w najbliższy piątek, 3 listopada. Ale utrzymująca się już od co najmniej pół roku niska stopa bezrobocia – we wrześniu br. najniższa od lutego 2001 r., na poziomie 4,2 proc. – potwierdza jednak, że rynek pracy ma się nieźle nie tylko w kontekście pohuraganowych zniszczeń.

Dodatkowym potwierdzeniem coraz lepszej kondycji amerykańskiej gospodarki jest stopa wzrostu PKB. W drugim kwartale br. po raz pierwszy od ponad dwóch lat wyniosła 3,1 proc. A według najnowszych danych Biura Analiz Ekonomicznych w US Department of Commerce w trzecim kwartale, mimo huraganów, został utrzymany co najmniej 3-procentowy wzrost.

Nie ma się co dziwić, że na ogół względnie dobra kondycja amerykańskiej gospodarki wpływa na coraz lepszy poziom wskaźnika ufności konsumentów (US Consumer Confidence Index), którego miesięczny odczyt publikowany jest od r. 1967 przez niezależną nowojorską organizację ekonomiczną Conference Board. Wskaźnik ten, będący miernikiem poziomu optymizmu społecznego w odniesieniu do sytuacji gospodarczej, w październiku br. odnotowano na poziomie 125,9, najwyższym od grudnia 2000 r., czyli od prawie 17 lat. Tak wysoki poziom optymizmu konsumenckiego niewątpliwie wpłynie na wielkość zakupów w okresie świątecznym. Można więc przypuszczać, że poziom wzrostu PKB w ostatnim kwartale roku będzie co najmniej tak wysoki jak w trzecim kwartale.

Warto zwrócić uwagę, że amerykańska ekonomia, przynajmniej na poziomie makro, ma się coraz lepiej nawet przed uchwaleniem reformy systemu podatkowego. Niektórzy twierdzą, że duży wpływ na tegoroczną poprawę sytuacji w gospodarce i biznesie ma prowadzona przez prezydenta Trumpa walka z biurokracją poprzez redukcję obciążeń administracyjnych biznesu. Szczególnie z punktu widzenia właścicieli małych, średnich i nowych przedsiębiorstw wysokość kosztów związanych z dostosowaniem się do rozporządzeń agencji rządowych jest już coraz mniejszą przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej. A według Competitive Enterprise Institute rosnąca do końca ubiegłego roku biurokracja była ukrytym podatkiem, którego wysokość osiągnęła już prawie 15 tys. dol. na każde amerykańskie gospodarstwo domowe. Uproszczenie regulacji jest już w pewnym sensie redukcją podatków.

Lada dzień poznamy szczegóły planu reformy systemu podatkowego, które zaproponuje Izba Reprezentantów Kongresu. Pierwotnie propozycja miała już być ogłoszona w środę, 1 listopada. Jednak uzgodnienie szczegółów dotyczących podatków stanowych i lokalnych wśród samych republikanów okazało się długim i politycznie skomplikowanym procesem. Po opublikowaniu proponowanej ustawy rozpocznie się debata z udziałem demokratów. Będzie też jeszcze senacka wersja ustawy. Mimo spodziewanej intensywności debaty republikanie, w tym prezydent Trump, nadal z optymizmem twierdzą, iż obniżka podatków i uproszczenie systemu podatkowego staną się rzeczywistością jeszcze w tym roku. Jeśli tak, to w przyszłym roku wzrost PKB może być nawet ponad 4-procentowy i wyborcy, dla których gospodarka była najważniejsza, będą mieć jeszcze większy powód do zadowolenia.

Czy jednak powody do zadowolenia ze stanu gospodarki, obecnego, jak i przyszłego, przełożą się na większe niż obecnie, tylko 38-procentowe poparcie dla prezydentury Trumpa?

Możliwe, że spopularyzowane podczas kampanii wyborczej Billa Clintona w 1992 r. hasło „It’s the economy, stupid” nie jest już aż tak aktualne. Ale warto zwrócić uwagę, że hasło to było tylko jednym z trzech, które zaangażowani w kampanię wyborczą Clintona mieli na uwadze. Jednym nich było też „Don’t forget health care”. A dzisiaj przecież są jeszcze terroryzm, polityka zagraniczna, imigracja… Poza tym hasła ważne w kampanii wyborczej Clintona były wypisane na zawieszonej w biurze wyborczym tablicy. Twittera jeszcze nie było.

Bogdan Pukszta


PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

City of Chicago’s Small Business Center on the Road (bezpłatne spotkanie informacyjno-networkingowe dla przedsiębiorców z udziałem miejskich i innych agencji wspierających rozwój małych firm)

sobota, 4 listopada, 10.00 – 14.00
Malcolm X College, 1900 W. Jackson Blvd., Chicago
Dodatkowe informacje i rejestracja: ChiSmallBizExpo.com

Construction Industry Conference (prestiżowa impreza konferencyjno-wystawiennicza dla właścicieli firm budowlanych)

czwartek, 9 listopada, 10.00 – 16.00
Illinois Institute of Technology, Hermann Hall, 3241 S. Federal Street, Chicago
Rejestracja i dodatkowe informacje: constructionconference.net

European Business Networking Event (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata: 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

środa, 15 listopada, 17.30 – 19.30
InterContinentalChicago, 505 N. Michigan Ave., Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]

Instagram This (bezpłatna interaktywna sesja informacyjna dla właścicieli nowych małych i średnich firm na temat wykorzystania Instagramu jako kanału promocji w planie marketingowym firmy)

piątek, 17 listopada, 9.30 – 11.00
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., pokój nr 805, Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama