Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 18:17
Reklama KD Market
Reklama

Mnożą się próby oszukania seniorów, także polskich

/a> fot.fbi.gov


Telefony od fałszywych agentów IRS, wiadomości w internecie nawołujące do „niezwłocznego i natychmiastowego” kontaktu z obsługą techniczną, podejrzane osoby w drzwiach przedstawiające się jako pracownicy elektrowni czy gazowni, wreszcie błagalne telefony od zrozpaczonych pseudokrewnych z prośbą o gotówkę – to zdaniem lokalnej policji tylko niektóre z mnożących się w ostatnim czasie oszustw. Wymierzone są specyficznie w seniorów imigrantów, ze szczególnym naciskiem na osoby nie mówiące po angielsku.

Policja chicagowska bije na alarm – w ostatnim czasie coraz więcej jest zgłoszeń dotyczących prób oszukania seniorów w aglomeracji chicagowskiej. Problemem są nie tylko powtarzające się stare sztuczki, ale także coraz to nowe wymysły oszustów. Stróże prawa przypominają i uczulają emerytów, aby pod żadnym pozorem nie przelewać gotówki na nieznane konta, nie dowozić pieniędzy w nieznane miejsca oraz nie dać się nabrać na wymóg płacenia za usługi kartami podarunkowymi.

Władze przypominają, że jeśli w słuchawce usłyszysz płacz krewnego, a następnie prośbę o pieniądze, przede wszystkim uspokój się. Zadaj „krewnemu” pytanie, na które tylko on może znać odpowiedź. Poproś o numer, na który możesz oddzwonić. Zadzwoń bezpośrednio do pokrzywdzonej osoby lub innego bliskiego krewnego i upewnij się, czy faktycznie jest w tarapatach.
W przypadku telefonów od fałszywych agentów IRS zapamiętaj, że amerykańska skarbówka nigdy nie domaga się od podatnika płatności przelewem, przedpłaconą kartą debetową lub inną nietradycyjną formą płatności. Nie daj się nabrać – po prostu odłóż słuchawkę.

Nie otwieraj niezamawianych e-maili, nie klikaj na podejrzane linki i reklamy w internecie. Bardzo często prowadzą one na oszukańcze strony wyłudzające poufne informacje użytkownika.

W razie wątpliwości odłóż słuchawkę i udaj się na najbliższy posterunek policji. Jeśli nie mówisz po angielsku, poproś o tłumacza. Policja przypomina, że zawsze też możesz zadzwonić pod numer 911, przypominając operatorowi, że dzwoni osoba starsza. Operatorzy 911 i policja są szczególnie wyczuleni na pomoc seniorom, którym dzieje się krzywda.

(jm)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama