Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:49
Reklama KD Market

Misja gospodarcza z Krakowa i Małopolski w Chicago



Od poniedziałku do środy, 2–4 października, w Chicago przebywała 30-osobowa misja gospodarcza z Krakowa i Małopolski. Wśród uczestników misji zainicjowanej przez Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków–Balice byli przedstawiciele firm z Krakowa i Małopolski, marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, zastępca prezydenta miasta Krakowa Katarzyna Król, prezes Kraków Airport Radosław Włoszek oraz prezes PLL LOT Rafał Milczarski. To właśnie ponowne uruchomienie bezpośredniego połączenia między Krakowem i Chicago przez LOT stało się okazją do próby zacieśnienia i zdynamizowania kontaktów handlowych i biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami i przedstawicielami firm z Krakowa i Małopolski oraz z Chicago i Illinois poprzez organizację misji gospodarczej do Chicago.

Partnerem pomysłodawców misji w przygotowaniu oraz zorganizowaniu części merytorycznej pobytu delegacji w Chicago była Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC). Pierwszy dzień pobytu przedstawicieli władz oraz świata biznesu z Małopolski rozpoczął się od sesji otwierającej o charakterze forum, podczas której Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Krakowa, PLL LOT i Kraków Airport dokonały prezentacji ofert licznie zgromadzonym przedstawicielom lokalnych firm i agencji wspierających rozwój gospodarczy i handel międzynarodowy. W imieniu burmistrza Chicago polską delegację przywitała komisarz Departamentu Biznesu Rosa Escareno oraz komisarz Departamentu Lotnictwa Ginger Evans.

W środę, 4 października, uczestnicy misji mieli okazję do zapoznania się z ofertą miasta Chicago podczas wizyty w World Business Chicago, agencji, której głównym zadaniem jest promocja miasta wśród potencjalnych zagranicznych inwestorów. Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się też wizyta w siedzibie Motoroli w centrum Chicago. Obecność Motoroli w Krakowie to już prawie 25 lat, a liczba zatrudnionych tam pracowników wynosi już ponad 1300 osób i stale się powiększa.

Jednak głównym i jednocześnie najbardziej medialnym elementem środowego programu misji była konferencja prasowa i lunch z przedstawicielami firm zrzeszonych w PACC i reprezentantami polonijnych organizacji połączone ze spotkaniem z gubernatorem Illinois Bruce’em Raunerem. Podczas konferencji marszałek województwa małopolskiego, wiceprezydent Krakowa, prezes PLL LOT i prezes Kraków Airport bardzo pozytywnie podsumowali rezultaty trzydniowej misji i wyrazili przekonanie, że bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Kraków–Chicago spowoduje częstsze kontakty miedzy przedsiębiorcami i doprowadzi do ożywienia wymiany gospodarczej pomiędzy Małopolską i USA.

Zadowolenie ze współpracy w zorganizowaniu przedsięwzięcia wyraził w swym wystąpieniu także prezes PACC Stanisław Skoczeń, mówiąc, że pomoc przedsiębiorcom z Polski w nawiązywaniu kontaktów i rozwijaniu działalności gospodarczej na rynku amerykańskim to ważna część posłannictwa organizacyjnego PACC. Dodał też, że mająca swą siedzibę w Chicago PACC coraz częściej wspomaga także lokalnych przedsiębiorców i firmy zainteresowane wejściem na rynek polski.

Wszystko wskazuje na to, że okazją do większej obecności firm z okolic Chicago na polskim rynkiem, może być misja handlowa ze stanu Illinois do Polski, którą ponownie zapowiedział, przemawiając do zgromadzonych podczas środowego spotkania w Copernicus Center, gubernator Bruce Rauner. Zwrócił on uwagę, że początek przyszłego roku byłby znakomitym terminem, a misja mogłaby być dodatkowo okazją do świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przypadającego również w roku 2018 dwustulecia istnienia stanu Illinois.

Przygotowanie intensywnego i wartościowego programu wizyty dla 30-osobowej misji z Krakowa i Małopolski to spore wyzwanie organizacyjne. Ale według członka zarządu PACC Iwony Filipiak, która przez cały czas towarzyszyła uczestnikom misji podczas ich pobytu w Chicago, „naszej organizacji udaje się tego rodzaju projekty realizować skutecznie, ponieważ mamy bazę członkowską, spośród której, jeśli zajdzie potrzeba, możemy liczyć na wolontariuszy i często współpracujemy z firmami i agencjami w Chicago, na których wsparcie i uczestnictwo w realizacji projektu również zawsze możemy liczyć. W przypadku tej misji szczególnie pomocny okazał się Departament Lotnictwa miasta Chicago, w tym menadżer terminalu międzynarodowego Ben Sipiora, agencja Choose Chicago, firma członkowska PACC Greenberg Traurig, Polamer, World Business Chicago, Muzeum Polskie w Ameryce, Motorola, Copernicus Center, a także konsulat generalny RP w Chicago i biuro gubernatora stanu Illinois”.

Bogdan Pukszta

Zdjęcia: Artur Partyka

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama