Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 10:31
Reklama KD Market
Reklama

Zlikwidować stan zapalny



Przyczyną tak różnych przypadłości, jak wypryski na skórze, problemy trawienne, ból stawów, a nawet choroba serca, może być stan zapalny. Problem tkwi w tym, że może on rozprzestrzeniać się z jednej części ciała do drugiej. Przykładem jest potwierdzony empirycznie związek między chorobami dziąseł a chorobą serca. Na szczęście, stany zapalne można niwelować przy pomocy zdrowego jedzenia. Najlepsze produkty temu służące to:

1. Sos pomidorowy
Gotowane pomidory zawierają więcej cennego likopenu, który jest antyoksydantem, niż pomidory surowe. Likopen redukuje stany zapalne w kilku obszarach organizmu, w tym w płucach i na skórze.

2. Ananas
Ten tropikalny owoc zawiera enzym zwany bromelainą, który niweluje stan zapalny zwłaszcza w zatokach i stawach. Jest również bogaty w witaminę C.

3. Łosoś
To bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

4. Ziarna słonecznika
Ziarna te są najbogatszym, naturalnym źródłem witaminy E, która – jak pokazują liczne badania – pomaga zmniejszyć stężenie prozapalnych cytokin w organizmie.

5. Curry
Przyprawę tę, która jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, najlepiej stosować z kolorowymi warzywami, które też zawierają antyoksydanty.

6. Płatki owsiane
Błonnik w owsiance i innych pełnoziarnistych produktach obniża poziom białka C-reaktywnego we krwi, które jest markerem stanu zapalnego.

7. Sok z wiśni
Według badaczy z Uniwersytetu Zdrowia i Nauki w Oregonie, wiśnie wykazują najwyższy potencjał przeciwzapalny spośród wszystkich produktów żywieniowych. Badania wykazały, że sportowcy, którzy piją sok wiśniowy osiągają lepsze rezultaty. Ważne, by kupować stuprocentowy sok z wiśni, a nie jakąś mieszankę wiśniową. Należy wypijać jedną szklankę dziennie.

8. Jogurt
Jogurt (najlepiej niesmakowy i o niskiej zawartości tłuszczu) zawiera żywe kultury bakterii – bogate źródło probiotyków, które pomagają zmniejszyć stan zapalny, zwłaszcza w układzie pokarmowym.

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama