Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 00:44
Reklama KD Market

Potrzeby kontra zachcianki przy kupnie domu



Druga kuchnia na zewnątrz, podwójne umywalki w głównej łazience, weranda wokół całego domu, panele słoneczne. Jest tyle rzeczy, w które chcemy, aby nasz nowy dom był wyposażony. Jednak szukając wymarzonej nieruchomości zdrowy rozsądek przydaje się bardziej niż marzenia.

Żaden dom nie będzie spełniał wszystkich twoich kryteriów, więc zanim rozpoczniesz poszukiwania, usiądź i pomyśl. I pamiętaj, planuj długoterminowo. Chociaż niektóre elementy mogą nie mieć teraz znaczenia, mogą być jednak istotnie w przyszłości przy określaniu wartości odsprzedaży.

Według najnowszego raportu przygotowanego przez Kiplinger, publikację specjalizującą się w doradztwie biznesowym, istnieje siedem elementów wyposażenia, które pomogą ci szybciej sprzedać dom. Są to: pralnia, oświetlenie zewnętrzne, energooszczędne urządzenia i okna, patio, parkiet, dodatkowe miejsce w garażu do przechowywania i kuchnia z miejscem do spożywania posiłków.

Dla większości z nas wyposażenie, które koniecznie musimy mieć, wynika z praktyczności – klasyczny przypadek starcia między tym, czego potrzebujemy a tym czego chcemy. To wyjaśniałoby, dlaczego, według badania przeprowadzonego przez Krajowe Stowarzyszenie Budowniczych Domów, jedne z najbardziej niechcianych elementów wyposażenia to np. miejsce do mycia zwierząt domowych, winda czy piwniczka na wino.

Przy ustalaniu niezbędnego wyposażenia rozważ następujące elementy:

Liczba sypialni oraz ewentualny potencjał zagospodarowania pomieszczenia na dodatkową sypialnię. Czy planujesz powiększenie rodziny? Czy potrzebujesz miejsca w razie ewentualnego wprowadzenia się teścia/teściowej?

Główna sypialnia – czy jest wystarczająco duża, aby pomieścić łóżko typu king size i czy przy sypialni jest główna łazienka?

Liczba i stan pozostałych łazienek

Przestrzeń wokół domu – ile przestrzeni i prywatności potrzebujesz, aby być szczęśliwym?

Kuchnia – czy potrzebujesz nowej kuchni z zaawansowanymi technologicznie sprzętami? A może jesteś gotowy do wprowadzenia modernizacji dopiero z czasem?

Szafy – czy są wystarczające, aby pomieścić twoje rzeczy i czy będzie można je rozbudować?

Okręg szkolny – oczywisty czynnik, jeśli masz lub planujesz mieć dzieci, ale także ważny, jeśli nie masz, ponieważ będzie on mieć wpływ na wartość sprzedaży twojego domu w przyszłości.

Bliskość do pracy – czy nie masz nic przeciwko dojeżdżaniu do pracy? A może spacerowa odległość stanowi dla ciebie priorytet?

Nowe budownictwo – czy szukasz miejsca, w którego utrzymaniu nie trzeba nic robić, czy urokliwego starszego domu z opcją prac remontowo-budowlanych?

Lista rzeczy, które twój dom koniecznie musi mieć, zależy od ciebie, a zatem może się różnić od powyższej. Kluczowym czynnikiem przy ustalaniu, co musimy, a co chcemy mieć jest odpowiedź na pytanie: czy mogę pozyskać to w przyszłości w sposób bardziej opłacalny i efektywny. Takimi rzeczami są na przykład listwy sufitowe lub zewnętrzne palenisko. Konieczne elementy wyposażenia to takie, które są kosztowne i trudne lub niemożliwe do osiągnięcia w przyszłości, na przykład większy garaż lub nowy dach.

Pamiętaj, twój „wymarzony” dom w ostateczności to ten, który chwycił cię za serce od pierwszego wejrzenia, bez względu na specyficzne wyposażenie lub jego brak. Staraj się więc ograniczyć do minimum listę punktów, które twój dom musi spełniać i patrz na niego z otwartą głową. Przede wszystkim, niech cały ten proces będzie dla ciebie przyjemnością.

Tom Dudzinski



broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama