Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 11:24
Reklama KD Market

Porozmawiajmy o biznesie. II Forum Gospodarcze Polonii Świata

Porozmawiajmy o biznesie. II Forum Gospodarcze Polonii Świata
Organizatorzy forum i laureaci Orła Biznesu Polonii Świata, pierwszy od lewej (na górze) Wiesław Żółtowski
Organizatorzy forum i laureaci Orła Biznesu Polonii Świata, pierwszy od lewej (na górze) Wiesław Żółtowski


II Forum Gospodarcze Polonii Świata już za nami. Przez dwa dni w Tarnowie biznesmeni i przedstawiciele organizacji polonijnych z 28 krajów dyskutowali o wzajemnej współpracy gospodarczej, wymieniali doświadczenia i zastanawiali się, w jaki sposób wykorzystać ogromny potencjał rozsianych po całym świecie Polaków.

W dniach 4-5 września w Tarnowie odbyło się II Forum Gospodarcze Polonii Świata. Do Tarnowa przybyło ponad dwustu gości z 28 krajów, w tym tak egzotycznych i odległych, jak Emiraty Arabskie, Ekwador i Australia. Na odbywającym się w teatrze im. Ludwika Solskiego forum gościli przedstawiciele środowiska biznesu, organizacji polonijnych, samorządowcy i media. Przez dwa dni trwały dyskusje panelowe, których zakres tematyczny swoją różnorodnością mógł zadowolić każdego uczestnika. Dyskutowano m.in. o polsko-polonijnej współpracy gospodarczej, polskich specjalnościach eksportowych, tworzeniu pozytywnego wizerunku Polski w świecie oraz miejscu i roli Polonii w gospodarce RP. Także o polonijnej młodzieży, roli polonijnych szkół w podtrzymywaniu tożsamości narodowej i ogromnym potencjale młodej generacji imigrantów.

Wśród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli Polonii chicagowskiej – Aliny Mikołajczyk i Wiesława Żółtowskiego. Delegacja z Wietrznego Miasta była jedną z najmocniejszych i najbardziej aktywnych. Do Tarnowa przyjechali chicagowscy polonijni biznesmeni, m.in. przedstawiciele Polish American Contractors Builders Association (PACBA). Uderzająca była różnorodność branż reprezentowanych na forum – od paliwowej, przez budowlaną, technologiczną, informatyczną, aż po branżę spożywczą i turystyczną.

Gości forum przywitali prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz główny organizator imprezy, prezes Biura Informacji Gospodarczych PEGAZ Zdzisław Wojtasik. Wśród gości forum byli przedstawiciele polskich władz – senator Artur Warzocha, radca ministra rozwoju Krzysztof Partyka oraz doradczyni ekonomiczna wicepremiera Mateusza Morawieckiego, prof. Zofia Wysokińska, która powiedziała: „Ministerstwo Rozwoju przywiązuje wielką wagę do kontaktów z firmami i organizacjami polonijnymi. Mamy wielką nadzieję, że dzięki tym kontaktom polska gospodarka bardzo się ożywi. Mamy też nadzieję włączenie naszych polonijnych partnerów do procesu, który nazywamy 'dobrą zmianą'. Będziemy bardzo wdzięczni za wasze pomysły i inicjatywy. Dzięki współpracy z Polonią pragniemy poprawić nasze wyniki eksportowe i konkurencyjność polskiej gospodarki. Szczególnie liczymy na zwiększenie eksportu produktów małych i średnich firm. Polonia zawsze pomagała Polsce i bardzo to doceniamy. Jestem przekonana, że wzajemną współpracę będziemy mogli wzmocnić, dla dobra każdej ze stron”.

Senator i wiceprzewodniczący Komisji ds. Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Artur Warzocha odczytał list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który objął honorowy patronat nad forum. Patronat nad wydarzeniem objęło także Ministerstwo Rozwoju RP, a wśród partnerów medialnych znalazł się „Dziennik Związkowy”.

4 września wieczorem w reprezentacyjnej Sali Lustrzanej odbyła się Gala Biznesu. Przybyłych gości zachwycił występ Żeńskiego Chóru Katedralnego pod kierownictwem ks. Władysława Pachoty. Chór brawurowo wykonał znane i lubiane światowe szlagiery i polskie piosenki ludowe. Po wykwintnym poczęstunku nastąpiło kulminacyjne wydarzenie wieczoru – ogłoszenie nominacji i wręczenie nagród „Orzeł Biznesu Polonii Świata”. W kategorii „Biznes” Orła otrzymał chicagowski polonijny biznesmen i inwestor Wiesław Żółtowski, który zajmuje się sprowadzaniem do Stanów Zjednoczonych polskich produktów najwyższej jakości.

Drugi dzień polonijnego forum upłynął pod znakiem kolejnych dyskusji panelowych oraz prezentacji ofert polonijnych i polskich firm. W kuluarach trwały spotkania biznesowe w formacie B2B oraz spotkania networkingowe. Zaowocowały one podpisaniem kilku umów handlowych i zapowiedzią współpracy pomiędzy polskimi a polonijnymi firmami. Nastroje dopisywały, a komentarze zadowolonych uczestników podkreślały istotność i potrzebę organizowania tego typu platform biznesowej współpracy i wymiany doświadczeń. W tym roku podczas forum jego uczestnicy wysunęli kilka interesujących inicjatyw, jak choćby pomysł wybierania wśród Polonii reprezentujących ją w Sejmie RP posłów. Jedynym rozczarowaniem była nieobecność delegacji rządowej, ale należy pamiętać, że w tym samym czasie w Krynicy odbywało się Forum Ekonomiczne. Organizatorzy II Forum Gospodarczego Polonii Świata mają jednak nadzieję, że przyszłoroczne forum przyciągnie przedstawicieli władz RP i jeszcze więcej gości z całego świata.

Z Tarnowa Grzegorz Dziedzic


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama