Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 00:35
Reklama KD Market

Jak mądrze inwestować w dom



Zanim zdecydujesz się na renowację domu, ważne abyś zrozumiał, że nie wszystkie renowacje podnoszą jego wartość. Z pewnością można przedobrzyć w tej kwestii, a nie chcesz przecież, aby wartość twojej nieruchomości przekraczała wartość domów sąsiadów. Oto kilka sposobów na uzyskanie jak największego zwrotu z inwestycji (ROI), jeśli po remoncie zdecydujesz się na sprzedaż domu.

Projekty warte twojego czasu
Pewne projekty renowacji mogą mieć ogromny wpływ na zwrot z inwestycji, niezależnie od aktualnego stanu rynku nieruchomości lub wartości sąsiednich domów. Według ekspertów ds. nieruchomości do takich projektów należą np. dodanie drewnianego tarasu, modernizacja kuchni i łazienki oraz wymiana okien.

Lokalizacja
Częstym błędem popełnianym przez właścicieli domów jest remont nieruchomości do poziomu przekraczającego wartość okolicznych domów. Owszem, potencjalni nabywcy szukają nieruchomości w określonej dzielnicy ze względu na bliskość sklepów, usług i rozrywek oraz przedział cenowy. Jednak jeśli wprowadzone przez ciebie ulepszenia znacznie zwiększą wartość domu w porównaniu do domów sąsiadów, mało prawdopodobne, że kupujący będą chcieli zapłacić za nie więcej, nawet jeśli nieruchomość bardzo im się podoba.

Udoskonalenia, które dodadzą wartości na dłuższą metę
Niektóre ulepszenia, takie jak wprowadzenie modnych rozwiązań technologicznych (vide:inteligentny dom), nie będą miały trwałego wpływu, a nawet mogą obniżać wartość domu, ponieważ niosą ze sobą zwiększone ryzyko, że za parę lat staną się przestarzałe i niemodne. Technologia i style stale się zmieniają, dlatego skoncentruj się na ponadczasowych ulepszeniach, które są warte twoich pieniędzy.

Renowacje, które się zwrócą
Niezależnie od tego, czy właściciel zamierza sprzedać dom, czy nie, ostatecznym celem przeprowadzenia remontu jest czerpanie przyjemności z mieszkania w odnowionym domu, a jednocześnie osiągnięcie zysku z tej inwestycji. Istnieje wiele narzędzi, które pokazują, jakich zysków można się spodziewać po konkretnych przebudowach. Doskonałym źródłem jest doroczny raport „Koszt kontra wartość” przygotowany przez magazyn „Remodeling”. Oto niektóre wyniki tego raportu z 2015 roku:

Projekty, które zapewniają najwyższy procent zwrotu z inwestycji:
Wymiana drzwi wejściowych (stalowe): 101,8 proc.
Wymiana drzwi garażowych: 88,4 proc.
Wymiana okładziny ściennej (włókno-cementowa): 84,3 proc.
Wymiana okładziny ściennej (winylowa): 80,7 proc.
Dobudowa tarasu (drewniany): 80,5 proc.

Projekty remontowe, które zapewniają najniższy procent zwrotu z inwestycji:
Dobudowa werandy: 48,5 proc.
Przebudowa biura domowego: 48,7 proc.
Dobudowa głównej sypialni: 53,7 proc.
Dobudowa garażu: 54,7 proc.
Dobudowa łazienki: 57,8 proc.

Wyposażeni w taką wiedzę, planujmy inwestowanie pamiętając, że wcześniej czy później będziemy sprzedawać naszą nieruchomość. Powodzenia.

Tom Dudzinski



broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama