wtorek, 15 października 2024 07:22

MŚ w hokeju - Kanada ze Szwecją w finale

Broniący tytułu hokeiści Kanady wygrali w Kolonii z Rosją 4:2 (0:0, 0:2, 4:0) i awansowali do finału mistrzostw świata. W niedzielę zmierzą się ze Szwecją, która pokonała Finlandię 4:1 (1:1, 2:0, 1:0).

Od początku spotkania inicjatywa należała do Rosjan, ale potwierdzić ją bramkami udało im się dopiero w drugiej tercji. W niespełna trzy minuty na listę strzelców wpisali się Jewgienij Kuzniecow i Nikita Gusiew.Kanadyjczycy losy meczu odwrócili w trzeciej tercji. Już 17 sekund po wznowieniu gry z gola cieszył się Mark Scheifele. Hokeiści spod znaku Klonowego Liścia zaciekle atakowali dążąc do wyrównania, a udało im się to na niespełna pięć minut przed końcem meczu za sprawą trafienia Nate'a MacKinnona.Rosjanie po stracie drugiej bramki kompletnie się pogubili i po chwili już przegrywali. Prowadzenie obrońcom tytułu dał Ryan O'Reilly, a ich zwycięstwo strzałem do pustej bramki przypieczętował Sean Couturier.

Szwedzi w pojedynku z Finami przez cały mecz byli stroną przeważającą. Co prawda na gola z drugiej minuty Aleksandra Edlera szybko odpowiedział Joonas Kemppainen, ale później na listę strzelców wpisywali się już tylko reprezentanci drużyny "Trzech Koron".

W trakcie dwóch pierwszych tercji Szwedzi oddali aż 26 strzałów, a rywale zaledwie 11. Efektem przewagi były dwa kolejne gole. W drugiej odsłonie trafili John Klingberg oraz William Nylander. Później podopieczni trenera Rikarda Gronborga nie forsowali już tempa, ale i tak zdobyli czwartą bramkę. Jej autorem był Joakim Nordstroem.

Szwedzi poprzednio w finale grali w 2013 roku i wówczas pokonali w nim Szwajcarów. Kanada natomiast stanie przed szansą na trzeci triumf z rzędu.