Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 14:21
Reklama KD Market

Od czego zacząć kupując dom do przebudowy?



Kiedy kupujesz dom z potencjałem, wiesz, że czeka cię wiele godzin pracy. Początki mogą być trudne. Nie każdy rodzi się specjalistą ds. projektów specjalnych, co nie znaczy jednak, że jesteś skazany na mieszkanie w zniszczonym domu. Oto lista podstawowych działań, dzięki którym podejście „Zrób to sam” zostanie zakończone sukcesem.

Pozwolenia na prace

Każda miejscowość ma własne zasady dotyczące prac wymagających zezwolenia. Jest szansa, że będziesz musiał skontaktować się z urzędem miasta, aby uzyskać pozwolenie na prowadzenie prac w twoim domu. Opłaty i wymogi różnią się. Ogólnie rzecz biorąc, pozwolenia wymagają większe projekty, takie jak wymiana sidingu lub ścian nośnych. Mniejsze projekty, jak malowanie lub wymiana podłóg, zwykle nie wymagają pozwoleń. Warto jednak przed rozpoczęciem ważnego projektu skonsultować się z wykonawcą, który zna lokalne przepisy budowlane. Brak niezbędnych pozwoleń może doprowadzić do kary grzywny lub nawet utrudnić proces udzielenia pożyczki na pokrycie kosztów remontu.

Fundamentalne podejście

Największy i potencjalnie najdroższy element projektu leży u twoich stóp: fundamenty. Aby sprawdzić ich stan, obejrzyj dom wewnątrz i na zewnątrz. Czy ściany pękają lub wybrzuszają się? Czy drzwi trą o podłogę podczas otwierania i zamykania? Czy z zewnątrz widać jakieś pęknięcia lub w fundamentach kruszy się beton? Wady fundamentów mogą prowadzić do przecieków wody, przeciągów lub większych problemów związanych z bezpieczeństwem. Nie jesteś pewien, co z tym zrobić? Skontaktuj się z profesjonalistą.

Sprawdź dach

Po sprawdzeniu piwnicy idź na dach. Gonty należy wymieniać co 15-30 lat, a dach regularnie kontrolować mniej więcej dwa razy w roku. Poszukaj brakujących lub uszkodzonych gontów, które mogły się zwinąć lub z których mogły wypaść granulki. Nawet jeśli gonty wyglądają prawidłowo, wejdź na strych, by sprawdzić, czy nie skrywają uszkodzonego lub cieknącego dachu. Na strychu sprawdź, czy izolacja nie jest spleśniała i czy nie widać plam wody.

Zatrudnij inspektora budowlanego

Jeżeli jesteś pewien, że znasz się na fundamentach, systemie elektrycznym, instalacji wodnej i pokryciu dachowym, możesz przejść do następnej wskazówki. Jeśli jednak po sprawdzeniu dachu i fundamentów nie bardzo ufasz swojemu osądowi, pomoże profesjonalny inspektor budowlany. Jeśli nie skorzystałeś z profesjonalnej opinii eksperta przed zakupem, możesz to zrobić teraz, gdy masz już klucze w ręce. Specjalista pomoże również w określeniu priorytetowych napraw.

Zrób plan wnętrza

Chcesz wyburzyć jakieś ściany, odnowić parkiet, a może wanna wymaga wymiany? Sporządź listę projektów, które chcesz wykonać. Zdecyduj, które prace wykonasz samodzielnie, a które wymagają udziału wykonawców zewnętrznych. Dzięki liście priorytetów możesz stworzyć harmonogram prac.

Skontaktuj się z kilkoma wykonawcami

Podczas remontu tylko jedna rzecz jest pewna: ciągły strumień niespodzianek. Możesz zabezpieczyć się przed kilkoma z nich, uzyskując wyceny i harmonogram prac od kilku wykonawców. W ten sposób, jeśli z jakiegoś powodu jeden z wykonawców się nie sprawdza, możesz zadzwonić do innego.

Ciesz się procesem

Mieszkanie w domu z potencjałem wygląda zupełnie inaczej niż mieszkanie w nowym domu lub nawet w domu użytkowanym przez krótki czas. W związku z projektami budowlanymi i przebudową połowa domu może być wyłączona z użytkowania przez wiele miesięcy. Łazienka może przez jakiś czas pachnieć świeżą farbą. Ale jeśli poświęcisz się remontowi, włączając mniejsze projekty w życie codzienne, mieszkanie w domu z potencjałem może być świetną zabawą. Nie od razu Rzym zbudowano i tak samo będzie z twoją sypialnią. Więc zamiast skupiać się wyłącznie na tym, jak będzie wyglądał efekt końcowy, ciesz się z zachodzących zmian na co dzień, krok po kroku.

Tom Dudzinski


broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama