Uchwalona w styczniu Human Rights Ordinance wchodzi w życie 1 lipca
Już od kilku dobrych lat dużo mówi się o potrzebie deregulacji w odniesieniu do prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciele firm, także w Chicago, często narzekają na coraz większe koszty związane z dostosowaniem się do mnogości rozporządzeń, rządowych przepisów i regulacji, których należy przestrzegać pod groźbą wysokich kar pieniężnych. Politycy ciągle wydają się konkurować w tym, kto zaproponuje więcej nowych praw, tak jakby im więcej ich było, tym lepiej.
Nie ma się co dziwić, że wynik prezydenckich wyborów ubiegłej jesieni, według wielu, w sporym stopniu był podyktowany głosem tych, którzy mają już dość regulacji i niby-opieki. Czasami jednak nadal zdarza się, że ordynacja rządowa nie jest kolejną przesadą progresywnych polityków i że warto zwrócić uwagę firmom, i chociaż spróbować do nowych przepisów się dostosować, ponieważ oznaczać to może większą liczbę klientów i wzrost przychodów. Tak niewątpliwie jest z ordynacją miasta Chicago ze stycznia tego roku dotyczącą wymogu, by każda firma w mieście ułatwiła dostęp do swojego lokalu oraz usług i/lub produktów osobom niepełnosprawnym.
Styczniowe rozporządzenie, które obejmuje istniejące i nowe przedsiębiorstwa, będzie egzekwowane z dniem 1 lipca tego roku. Oznaczać może potrzebę dokonania zmian konstrukcyjnych w firmie lub wokół firmy, by umożliwić i zabezpieczyć dostęp osobom na wózkach inwalidzkich. Zmiany takie jak instalacja przenośnych ramp, elektronicznej sygnalizacji, obsługi przy krawężniku, czy nawet przeszkolenie pracowników lub zawarcie umowy z sąsiednią firmą co do wspólnego korzystania z urządzeń i instalacji będą oznaczać potrzebę pokrycia nowych kosztów lub poświęcenia dodatkowego czasu. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać propozycją kosztowną.
Proponujemy jednak zwrócić uwagę, że według danych biura spisu powszechnego w 2015 roku 10,7 procent mieszkańców Illinois, tj. około 1,4 mln, klasyfikowane było jako osoby niepełnosprawne. Znakomita większość to zapewne mieszkańcy Chicago i przedmieść. Nawet jeśli tylko część z nich zdecyduje się częściej wybrać na zakupy lub skorzystać z usług w lokalach chicagowskich firm, w wielu przypadkach oznaczać to może większe niż dotychczas obroty i dochody. Oprócz satysfakcji związanej z ułatwieniem życia osobom potrzebującym pomocy, dopatrzenie, by dostosować się do nowych wymogów, okaże się inwestycją w rozwój firmy.
Poza tym, szczególnie jeśli chodzi o względnie nowe budowle i pomieszczenia, instalacje i urządzenia przystosowane do dostępu dla osób niepełnosprawnych zapewne już istnieją i często nowa ordynacja będzie okazją, by to potwierdzić, sprawdzić obecną funkcjonalność lub dokonać niewielkich modyfikacji. Za egzekwowanie nowych przepisów w Chicago odpowiedzialna jest miejska Komisja ds. Stosunków Międzyludzkich (Commission on Human Relations) oraz komisarz Mona Noriega. Bardziej szczegółowe materiały dotyczące Human Rights Ordinance można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.cityofchicago.org/humanrelations. Ale w przypadku niejasności nowych przepisów, zachęcamy również do kontaktu z biurem Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. Posiadamy dodatkowe teksty i instrukcje, także w języku polskim, lub możemy właścicielom chicagowskich firm ułatwić kontakt z odpowiednimi pracownikami urzędu miasta.
Bogdan Pukszta
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:
Global Markets for Local Businesses (bezpłatny webinar informacyjny dla małych firm zainteresowanych eksportem)
- wtorek, 29 listopada, 10.00 – 11.00
- SBA Illinois District Office
- Link: https://connect16.uc.att.com/sba/meet/?ExEventID+87527316&CT=W lub telefonicznie: 888-858-2144; kod dostępu (access code): 7527316#
- Dodatkowe informacje: [email protected]
City Inspections – Ask Questions, Get Answers (bezpłatna sesja informacyjna nt. utrzymywania biznesu w gotowości do inspekcji i spełniania warunków poprawnego i bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej w mieście Chicago)
- Środa, 5 kwietnia, 15.00 – 16.30
- 121 N. La Salle St., Ratusz miejski – pokój 805 (City Hall – Room 805), Chicago, IL
- Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086
Chicago’s New Disability Access Regulations (bezpłatna sesja informacyjna nt. rozporządzenia miasta Chicago wymagającego, by każde przedsiębiorstwo udostępniło swoje pomieszczenia, produkty i usługi osobom niepełnosprawnym)
- pątek, 7 kwietnia, 9.30 – 11.00
- 121 N. La Salle St., Ratusz miejski – pokój 805 (City Hall – Room 805), Chicago, IL
- Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086
Ten Practical Legal Tips for Small Business Success (bezpłatna sesja informacyjna nt. podstawowych prawnych aspektów prowadzenia małego przedsiębiorstwa)
- piątek, 14 kwietnia, 9.30 – 11.00
- 121 N. La Salle St., Ratusz miejski – pokój 805 (City Hall – Room 805), Chicago, IL
- Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086
European Business Networking Event (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata: 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)
środa, 19 kwietnia, 17.30 – 19.30
Potter’s at Palmer House, 124 S. Wabash Ave., Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]