Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 10:30
Reklama KD Market

Góry, morze, las... Czy warto kupić nieruchomość wakacyjną?



Niezależnie od tego, czy jesteś wielbicielem jazdy na nartach, nurkujesz, uwielbiasz słoneczne plaże Kalifornii i Florydy, czy marzysz o odpoczynku w odosobnionym miejscu w lesie nad jeziorem – przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu niejednokrotnie się zastanawiałeś, jak cudownie byłoby pominąć pakowanie i przewożenie potrzebnych do urlopu rzeczy. Posiadanie wakacyjnego domu pozwala uniknąć wielu niedogodności związanych z wyjazdem, szczególnie jeśli masz dużą rodzinę.

O ile przy kupnie prawie każdej nieruchomości najważniejszym czynnikiem jest lokalizacja, w przypadku nieruchomości wakacyjnych odgrywa ona zdecydowanie kluczową rolę w połączeniu z otoczeniem, w jakim się znajduje. Obszary o szczególnych walorach turystycznych decydują o wyższej cenie, zapewniają stabilizację i gwarantują sukces nieruchomości inwestycyjnej. Nie chodzi tu tylko o popularność miejscowości, ale również o wyjątkowe zalety, takie jak niesamowity krajobraz z okna na pasmo górskie, ocean lub panoramę Los Angeles.

Zalety nieruchomości wakacyjnych

1. Dochód z wynajmu i odliczenia podatkowe
Jeśli zdecydowałeś się krótkoterminowo wynajmować swój wakacyjny dom, a sam zamieszkiwać go tylko parę razy w roku, przed kupnem powinieneś przyjrzeć się aktualnym preferencjom na rynku usług turystycznych. Przy kalkulacjach opłacalności weź pod uwagę sezonowość nieruchomości wakacyjnych. Skontaktuj się ze swoim księgowym, który wytłumaczy, jakie koszty związane z nieruchomością będziesz mógł odpisać od podatku. Możesz to również sprawdzić sam na stronie urzędu podatkowego pod hasłem „IRS Publication 527”.

2. Wzrost wartości
Niezależnie od krótkotrwałych wahań rynku wakacyjne inwestycje długoterminowe zdecydowanie wykazują wzrost wartości. Dlaczego? Powód jest prosty, ponieważ jest ograniczona ilość miejsc z widokiem na ocean czy góry i miejsc tych nie przybywa.

3. Wygoda
Nie musisz wybierać terminów, sprawdzać czy są wolne miejsca, pakować i wieźć ze sobą potrzebne rzeczy. Narty, rower, ubrania, wędki – wszystko jest na miejscu i na ciebie czeka. Możesz zaprosić rodzinę, przyjaciół i wspaniale spędzić czas. Kto wie, może w przyszłości, jak przejdziesz na emeryturę, zdecydujesz się na stałe zamieszkać w swojej spłaconej nieruchomości, będącej jednocześnie wspaniałym planem emerytalnym.

4. Wakacyjna wymiana domów
Bardzo kusząca propozycja – dzięki specjalnym stronom internetowym specjalizującym się w wymianie domów na wakacje możesz zamieszkać na drugim końcu świata. Na ten czas właściciele domu, do którego jedziesz, zamieszkają w twoim.

Wady nieruchomości wakacyjnych

1. Koszty
Bądź przygotowany na spore wydatki. Depozyt przy kupnie, koszty transakcji kupna (ang. closing), ubezpieczenie oraz kupno podstawowego wyposażenia domu będą wynosić około 33 proc. ceny zakupu. Innymi słowy, jeśli masz 50 tys. dol. w gotówce, to cena kupna nieruchomości powinna być w granicach 130-150 tys. dolarów. Dodatkowo koszty utrzymania nieruchomości takie jak podatek, opłaty za użyteczności, naprawy czy wymiany – będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

2. Dystans
Odległość od miejsca zamieszkania będzie wymagać podróży samolotem lub samochodem. Przy większym dystansie nie będziesz w stanie używać swojej wakacyjnej nieruchomości na krótkie wyprawy lub wyprawy takie będą bardzo kosztowne.

3. Kontrola
Jeżeli nie możesz liczyć na pomoc i opiekę sąsiadów i znajomych mieszkających w okolicy, wówczas musisz zatrudnić kogoś, kto będzie się opiekował twoim domem. W nagłych przypadkach osoba ta będzie mogła zawsze interweniować, a taka opieka niemało kosztuje. Niestety, nie będziesz w stanie za każdym razem, gdy coś się stanie, sam jeździć na miejsce.

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie, sprawdź swoje możliwości kredytowe, upewnij się, że jesteś w stanie utrzymać daną nieruchomość i skontaktuj się z lokalnym agentem sprzedaży nieruchomości. Pomoże on odpowiedzieć na wiele pytań, przeprowadzi analizę rynku i być może pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Maciej Wierzchucki

wieloletny licencjonowany agent na amerykańskim rynku obrotu nieruchomościami, świadczący swoje usługi w Chicago i na przedmieściach. Członek Krajowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (National Association of REALTORS®), Stanowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (Illinois Association of REALTORS®) oraz North Shore Barrington Association of Realtors®. Maciej Wierzchucki jest także właścicielem firmy inwestycyjnej zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości dochodowych.
Maciej Wierzchucki, tel. (773) 704 0271

Wierzchucki

Wierzchucki


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama