Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 06:26
Reklama KD Market

Czego unikać przy remoncie inwestycji dochodowych



Inwestycje na rynku nieruchomości mogą okazać się bardzo dochodowym zajęciem dla tych, którzy wiedzą, co robią. Doświadczenie i wiedza zdobywane latami pomagają uniknąć błędów, które mogą być katastrofalne w skutkach. Przyjrzyjmy się im bliżej, jak również sposobom, które pozwolą się ich wystrzegać.

1. Podejście emocjonalne
Pamiętajmy, że w każdym biznesie decyzje muszą być podejmowane na podstawie realnej oceny sytuacji, a nie przez różowe okulary. Nie powinno tu być miejsca na zauroczenie, które zwykle doprowadza do mylnych decyzji. Nie ma znaczenia, jak bardzo dana nieruchomość nam się podoba, jeśli obliczenia zyskowności inwestycji nie pokrywają się z wcześniej przygotowanym planem – zrezygnujmy z niej i jest to najlepsze wyjście.

2. Błędny kosztorys projektu
Brak edukacji i przygotowania to zwykle główne czynniki złej wyceny. W remontach inwestycji dochodowych podejmowane ryzyko jest zwykle proporcjonalne do posiadanej wiedzy. Poprawna wycena musi być zrobiona przed złożeniem oferty kupna nieruchomości. Niedoświadczony inwestor często podejmuje decyzję kupna za zbyt wysoką cenę tylko dlatego, że nie zna całkowitych kosztów naprawy, a to z kolei jest gotowa recepta na niepowodzenie.

3. Zbyt wysoki standard wykonania oraz zawyżony nakład finansowy
Analiza cen porównywalnych domów w okolicy określi, jakim budżetem remontowym dysponujemy. Przekroczenie tego budżetu jest ogromnym ryzykiem. Nie zapomnijmy, że remontowany projekt mamy sprzedać, a zawyżona cena może skutecznie odstraszyć potencjalnych nabywców.

4. Ukryte wady
Czy można uniknąć czegoś, na co tak naprawdę nie mamy wpływu? Oczywiście, że nie. Ale możemy przewidzieć, że mogą pojawić się nieoczekiwane, niezaplanowane rzeczy, z którymi będziemy musieli sobie dać radę. Pleśń, spróchniałe elementy konstrukcyjne, pęknięte fundamenty, brak izolacji oraz wiele innych rzeczy, których nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Kosztorys projektu powinien zawierać fundusze przeznaczone na ukryte wady; przeznaczmy na ten cel co najmniej 5 proc. od wartości całego remontu.
Jako inwestor musisz mieć pewność, że dokładnie i z uwagą przeprowadziłeś szczegółową inspekcję wybranej nieruchomości, zanim podejmiesz decyzję o jej nabyciu.
Niezbędna w tym wypadku jest pomoc fachowców – inspektorów budowlanych, którzy pomogą ci zlokalizować wszystkie defekty. Zwróć szczególną uwagę na trzy rzeczy: obecność termitów, podziemne zbiorniki olejowe oraz obecność farb zawierających ołów. Usunięcie tych defektów jest bardzo kosztowne.

5. Zapłata wykonawcom przed ukończeniem prac
Termin płatności wykonawcom powinien być ustalony przy podpisywaniu kontraktów. Nigdy nie wypłacaj całej sumy przed zakończeniem prac! Zaznacz to na samym początku, że nikt nie otrzyma całej sumy, zanim nie ukończy zaplanowanej pracy, jak również praca fachowców ma być wykonana według twoich standardów jakości. Takie podejście stworzy olbrzymią motywację osobom zatrudnionym do profesjonalnego wykonania oraz ukończenia projektu na czas.

6. Finałowa inspekcja
Przed sprzedażą przeprowadź wszystkie potrzebne inspekcje potwierdzające oczekiwaną jakość, legalność wykonanych prac, jak również zgodność z istniejącymi przepisami budowlanymi i kodami. Po pomyślnym zakończeniu kontroli jest czas na rozliczenie się ze wszystkimi wykonawcami i wystawienie domu na sprzedaż.

Pamiętajmy, że lepiej jest uczyć się na cudzych błędach, więc korzystajmy z pomocy, wiedzy i porady fachowców, słuchajmy opinii osób doświadczonych w danej dziedzinie i korzystajmy tylko z usług profesjonalistów.

Joanna Koperski, Maciej Wierzchucki

wieloletni licencjonowani agenci na amerykańskim rynku obrotu nieruchomościami, świadczący swoje usługi w Chicago i na przedmieściach. Członkowie Krajowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (National Association of REALTORS®), Stanowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (Illinois Association of REALTORS®) oraz North Shore Barrington Association of Realtors®. Maciej Wierzchucki jest także właścicielem firmy inwestycyjnej zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości dochodowych. Joanna Koperski ponadto jest członkiem Izby Handlowej w Lake Forest (Lake Forest Chamber of Commerce), jak również jednym z czołowych agentów z wieloma osiągnięciami (2014 @Properties Top Producer Award, 2014 Top Team Award Lake Forest, Top 5% of Illinois REALTORS®).
Joanna Koperski, tel. (847) 668 0096
Maciej Wierzchucki, tel. (773) 704 0271

Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama