Administracja Trumpa cofa obniżkę składki na ubezpieczenie hipoteczne FHA
Administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję o zawieszeniu obniżki składki na ubezpieczenie hipoteczne Federalnej Agencji Mieszkalnictwa, dzięki której typowy kredytobiorca mógł zaoszczędzić około 500 dol. rocznie. Obniżenie składki o ćwierć punktu procentowego ogłosił ustępujący sekretarz Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Julian Castro w ostatnich dniach administracji Obamy. Donald Trump wstrzymał tę decyzję już kilka godzin po objęciu urzędu prezydenta. Dziennik „The Washington Post” donosi, że republikanie w Kongresie wyrazili zaniepokojenie zmniejszeniem składki obawiając się, iż może to doprowadzić do kolejnej interwencji finansowej Federalnej Agencji Mieszkalnictwa. Podczas przesłuchania zatwierdzającego nowego sekretarza Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Ben Carson powiedział, że zaskoczyło go ogłoszenie Juliana Castro i że administracja Trumpa „podda politykę weryfikacji”. Możliwe, że oszczędności z tytułu obniżki kosztów zostaną ponownie przywrócone jeszcze w tym roku, ale nie ma gwarancji.
Budowniczy szykują się na wydatki Trumpa
Firmy budowlane w całej Ameryce zatrudniają nowych pracowników. Z nowego badania opublikowanego przez Amerykańskie Zrzeszenie Głównych Wykonawców (Associated General Contractors of America, AGCA) i Sage Construction and Real Estate wynika, że prawie trzy na cztery firmy budowlane spodziewają się w tym roku zwiększenia zatrudnienia. Ich plany są wynikiem optymizmu wobec administracji Trumpa. Jednak znalezienie wykwalifikowanych pracowników może stanowić wyzwanie na rynku, który już ma ograniczone możliwości w tym zakresie.
Spodziewany dalszy wzrost cen w latach 2017-2018
Nowa analiza krajowa przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat ceny domów i czynsze będą nadal rosły szybciej niż dochody. Najnowszy wskaźnik ryzyka przygotowany przez Arch MI prognozuje, że wzrosty cen będą mieścić się w przedziale 3,6 proc. na poziomie krajowym. Jednak z raportu wynika także, że nie ma żadnej bańki, a prawdopodobieństwo spadku cen nieruchomości w ciągu najbliższych dwóch lat wynosi zaledwie 4 procent.
Sprzedaże w Chicago w 2016 roku najlepsze od dekady
Rynek nieruchomości w Chicago zyskał w 2016 roku na sile. Według analizy przeprowadzonej pod koniec roku sprzedaże domów w Wietrznym Mieście wzrosły w porównaniu do 2015 r. o 4,5 proc. i znajdują się obecnie na najwyższym poziomie od 2006 roku. Większość tego wzrostu miała miejsce w pierwszym półroczu – sprzedaże w drugiej połowie 2016 roku wzrosły o zaledwie 2 procent.
Dlaczego rosnące stopy procentowe mogą być dobre dla rynku?
Zdaniem jednego z ekspertów rosnące oprocentowania kredytów hipotecznych mogą pomóc napędzać rynek obrotu nieruchomościami. Profesor z Uniwersytetu Yale Robert Shiller – współtwórca indeksu Case-Shiller – mówi, że rosnące oprocentowania mogą zniechęcić niektórych nabywców domów, ale motywować innych do kupna już teraz i zablokowania dobrej stopy procentowej.
Budowniczy budują coraz mniejsze domy
Istnieją nowe dowody na to, że firmy budowlane są przygotowane do wzrostu liczby początkujących nabywców z pokolenia Milenium. Wyniki badań i sondaży przeprowadzonych przez Krajowe Stowarzyszenie Budowniczych Domów (National Association of Home Builders, NAHB) pokazują, że średnia wielkość nowo wybudowanego domu zmniejszyła się w 2016 roku, co stanowiło pierwszy taki spadek od siedmiu lat. Wiceprezes NAHB spodziewa się, że rozmiar domów będzie nadal się kurczyć, ponieważ na takie właśnie nieruchomości wzrasta popyt ze strony kupujących dom po raz pierwszy.
Więcej kondominiów może oznaczać więcej nabywców
Czy więcej kondominiów na sprzedaż zainspirowałoby większą liczbę najemców do podjęcia decyzji o kupnie nieruchomości? Niektórzy eksperci z branży cytowani przez "National Real Estate Investor" twierdzą, że tak. John Affleck, strateg badawczy z CoStar Group powiedział gazecie, że posiadanie domu powróci do łask, jednak dla początkujących nabywców popularne będą kondominia, które oferują szereg udogodnień dla mieszkańców miast. Główny ekonomista Krajowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, Robert Diaz, również przewiduje wzrost na rynku kondominiów.
Dobra prognoza dla remontów
Sytuacja na rynku remontowym pozostawała w czwartym kwartale 2016 roku pozytywna, mimo że liczby były niższe niż w poprzednim kwartale. Według Krajowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów jest więcej firm remontowych twierdzących, że aktywność jest większa, niż tych, które mówią, że aktywność się zmniejszyła. NAHB prognozuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat aktywność na rynku przebudowy i remontów domów będzie rosnąć w umiarkowanym tempie od 1 do 2 proc. rocznie.
Tom Dudzinski
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.
Reklama